ردکردن این
اورینگ وایتون

اورینگ وایتون چیست؟

اورینگ وایتون، قطعه کاربردی مورد استفاده در سیستم های آب بندی می باشد که بصورت دایره ای شکل با قرار گرفتن بین دو سطح فلزی و یا غیرفلزی از نشت سیالاتی مانند روغن، مایعات و بنزین و همینطور گاز، هوا و بخار جلوگیری می کند. با توجه به قیمت مناسب، قابلیت تولید و نصب آسان اورینگ وایتون یکی از پرمصرف ترین نوع اورینگ های مورد استفاده در تجهیزات صنعتی و غیر صنعتی می باشد که علاوه بر آب بندی کردن سیستم ها وظیفه جداکنندگی بین دو قطعه را دارد. به منظور بالا بردن مدت زمان استفاده، عملکرد و کارایی اورینگ وایتون ها مناسب است اندازه و ابعاد این قطعه با توجه به ضخامت، قطر داخلی و خارجی اورینگ وایتون ها و توجه به دما و تورم احتمالی شرایط محیطی طراحی و تولید شوند. اورینگ وایتون با نام دیگر فلوروکربن یا فلوروالاستومر نیز شناخته می شود که به عنوان آ ب بند تجهیزات گازسوز، اسیدها و سوخت ها در رنگ های متفاوت خاکستری، قهوه ای، سبز و بنفش تولید می شوند.

اورینگ وایتون به دلیل ماده تشکیل دهنده آن از مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت (تحمل دما تا ۳۰۰ درجه سانتی گراد)، اوزون، مواد شیمیایی، حلال ها، مواد آلی و روغن ها برخوردار می باشد. اورینگ وایتون مورد استفاده در قطعات گازسوز به جهت پایین بودن قابلیت عبور گاز در آن ها می باشد. به دلیل عدم خوردگی و تورم با مقاومت در برابر مواد شیمیایی در بسیاری از صنایع نفت، گاز، شیمیایی و فولاد مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به مقاومت دمایی اورینگ وایتون از این قطعه در هواپیما، خودرو و دستگاه های مکانیکی دیگر استفاده می شود. اورینگ وایتون ها قطعاتی براق هستند، قابلیت ارتجاعی و برگشت پذیری بسیار پایینی دارند و نسبت به اورینگ های از جنس سیلیکون و لاستیک مصنوعی سنگین تر هستند.

اورینگ لاستیکی

درجه بندی اورینگ وایتون

اورینگ وایتون ها درجه بندی های متفاوتی دارند که هر کدام به رنگ مخصوص و نوع کاربری خاص خود مورد استفاده قرار می گیرند: اورینگ نوع A : معمولا در رنگ های مشکی و گاهی اوقات سبط و قهوه ای؛ اورینگ وایتون نوع B : بیشتر مورد استفاده به عنوان آب بند و گسکت در کارخانه های شیمیایی و نیروگاه های برق؛ اورینگ لاستیکی نوع F : مورد استفاده برای سوخت های خودرو اکسیژنی؛ اورینگ وایتون نوع ETP : دارای مقاومت شیمیایی و عملکرد عالی و مورد استفاده در تولید نفت، گریس، روان کننده PH بالا، خنک کننده و غیره نیز مورد استفاده قرار میگیرد. در نظر داشته باشید که اورینگ ها در برخی مواقع به شکل مجموعه ای در یک جعبه، موجود است که به آن جعبه اورینگ گفته می شود.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *