ردکردن این

روکش غلطک لاستیکی | روکش غلطک سیلیکون چیست؟

روکش غلطک لاستیکی ، روکش هایی از جنس لاستیک می باشد که متشکل از هسته فلزی، گردنه غلطک، لایه سخت لاستیکی، لایه بیرونی لاستیکی و…است و بسته به نوع کاربرد غلطک، جنس روکش آن نیز متفاوت است و دارای انواعی از جمله: غلطک سیلیکونی،  غلطک های لاستیکی پلی یورتان، غلطک های نئوپرن، غلطک های آینه ای و غلطک های NBR نیز می باشد. وظیفه اصلی روکش غلطک لاستیکی، جلوگیری از ساییدگی سطح درام غلطک ها و ایجاد اصطکاک می باشد که در اندازه ها و سایز های مختلف در صنعت لاستیک سازی تولید می شود.
روکش غلطک سیلیکونی، یکی از انواع روکش های غلطک می باشد که به دلیل زنجیره مولکولی پایداری که دارند، موجب می شود هنگام برخورد با مواد شیمیایی با درجه حرارت بالای 200 الی 250 درجه مقاوم بوده و تغییر نکند. یکی دیگر از ویژگی های روکش غلطک سیلیکونی، مقاوم بودن در برابر شرایط محیطی می باشد، به این معنی که در شرایط سخت آب و هوایی مانند باد ، باران و سایش مقاوم بوده و امکان جذب رطوبت کمی دارد.

سیلیکون چیست؟

سیلیکون ها گروهی از پلیمر ها می باشد که بخش عمده ی آن، دیمتیل است. سیلیکون ها در دمای بالا و پایین مقاوم هستند وتا دمای 260 الی 315 درجه سانتی گراد نیز خاصیت لاستیکی خود را حفظ می کند. از دیگر ویژگی های سیلیکون ها، مقاوم بودن در برابر ترکیبات نفتی و روغن ها و اشعه هایی مانند گاما و ماورای بنفش، قابلیت فشرده سازی، آنتی باکتریال و توانایی استریلیزه شدن می باشد.یکی از دلایل اصلی استفاده از سیلیکون ها در ساخت غلطک ها، زنجیره مولکولی پایدار آن است بنابراین هنگام برخورد با مواد شیمیایی با درجه حرارت بالا مقاوم بوده و تغییر نمی کند.

روکش های غلطک سیلیکونی چه کاربردی دارند؟

روکش های غلطک سیلیکونی به دلیل مقاومت در برابر آتش به راحتی آتش نمی گیرند. به همین دلیل در نیروگاه ها و مشاغل اشتعال پذیر مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این، روکش های غلطک سیلیکونی در صنایع مختلف دیگری نیز کاربرد دارد. از جمله: غلطک تنظیم حرارت پارچه، کپی عکس، صنایع چاپ ، صنعت ریسندگی و بافندگی، صنایع فولاد و بسته بندی مواد غذایی و….