یکی از محصولات پرکاربرد سیلیکونی، نوار سیلیکون است. این محصول در حالت عادی به‌صورت یک ژل چسبناک و یا مایع است که طی چندین مرحله و در اثر کاتالیز شدن تبدیل به کامپاند می‌شود. در اثر فشار و عبور از قالب و کوره پخته می‌شود و به انواع نوار سیلیکون در اندازه‌های مختلف تبدیل می‌شود. نوار سیلیکون به دلیل قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی که دارد به‌عنوان یک آب‌بند در لبه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. در اندازه‌های مختلف ساخته‌شده و به دلیل نرم بودن به‌راحتی با چاقو بریده می‌شود و با استفاده از چسب به بیشتر سطوح می‌چسبد.

ویژگی‌های نوار سیلیکون

به دلیل استفاده از ماده سیلیکون در ساختار نوار تولیدشده، بسیاری از مزایای سیلیکون را می‌توان نام برد.

انواع و کاربرد نوار سیلیکون

نوار سیلیکون به دلیل قابلیت انعطاف‌پذیری بالا می‌تواند به‌آسانی بر روی سطوح موردنظر چسبانده شود. این نکته قابل‌ذکر است که میزان چسبندگی بستگی به مواد به‌کاررفته در سطح دارد. یکی از انواع نوار سیلیکون، نوار منعطف باکیفیت بالا و مقدار مقاومت حرارتی تا 200 درجه سانتی‌گراد است که بیشتر برای درزگیری و لبه سازی کاربرد دارد. این نوع نوار به‌راحتی با چاقو بریده می‌شود و توسط چسب به سطح می‌چسبد. نوع دیگر تهیه‌شده با لاستیک نیمه نرم انعطاف‌پذیر و نیمه متراکم است که مقاومت تا دمای 45 درجه سانتی‌گراد را دارد و به‌منظور آب‌بندی در چراغ‌ها و قسمت‌های مربوط استفاده می‌شود.

چسباندن نوار سیلیکون

همان‌طور که قبلا گفته شد مقدار چسبندگی نوار سیلیکون بر سطوح به مواد به‌کاررفته در سطح و بستر مورداستفاده بستگی دارد. به همین دلیل برای استفاده و چسباندن راحت‌تر نوار سیلیکون بر روی سطوح همیشه استفاده از یک چسب مخصوص به نام PSA توصیه می‌شود. عملکرد این چسب با واردکردن فشار بر روی آن افزایش می‌یابد و چسبندگی نوار سیلیکون با سطح موردنظر را ایجاد می‌کند. ذکر این نکته مهم است که در سطوح تفلون، استفاده از روکش کف به‌جای چسب مخصوص پیشنهاد می‌گردد زیرا با توجه به جنس چسب و تفلون یکدیگر را دفع می کنند و عملا کارایی نخواهند داشت.

انواع نوار سیلیکون

نوار سیلیکون در دو نوع نسوز لاستیکی و اسفنجی با ویژگی و موارد کاربردی متفاوت تولید و به بازار عرضه می‌شود.

نوار سیلیکون نسوز لاستیکی:

این نوار سیلیکونی به دو شکل چهارگوش و گرد تولید می‌شود. مقاومت بالا در برابر کشیدگی، مقاومت دمایی تا 200 درجه سانتی‌گراد، مقاومت در برابر اشعه رادیویی، مقاوم در برابر اوزون و استفاده به‌عنوان عایق الکتریکی ازجمله ویژگی‌های این محصول است. این محصول با استفاده از تأییدیه دریافتی از سازمان غذا و دارو، در صنایع بهداشتی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

نوار سیلیکونی اسفنجی:

از این نوع نوار سیلیکون بیشتر برای آب‌بندی استفاده می‌شود. استفاده در شرایط دمایی متفاوت و دارا بودن مقاومت حرارتی تا 260 درجه سانتی‌گراد از مزایای این نوع نوار سیلیکون است.

جمع‌بندی

نوار سیلیکون به‌عنوان یکی از انواع نوارهای لاستیکی با استفاده از سیلیکون تولید و در اندازه‌های مختلف معمولا به رنگ سفید در اختیار مصرف‌کننده قرار داده می‌شود.

پست های توصیه شده

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *