پرش به محتوا

نوار نقاله | آشنایی با نوار نقاله و اجزای تشکیل دهنده آن

در پست های قبل درباره نوار نقاله و انواع آن آشنا شدیم و گفتیم که نوار نقاله ها که با نام های تسمه نقاله، تسمه نوار و کانوایر نیز شناخته می شوند، نوعی تسمه لاستیکی و فلزی می باشند که توسط گیربکس یا موتور جهت انتقال وسایل و محصولات مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین با توجه به نوع کاربرد و میزان تحمل وزن بار به انواع مختلفی از جمله نوار نقاله بارگیری، نوار نقاله غلطکی، نوار نقاله زنجیری، نوار نقاله مغناطیسی و غیره نیز تقسیم بندی می شوند. علاوه بر این، در این مقاله قصد داریم  اجزای تشکیل دهنده نوار نقاله و کاربرد و مشخصات هر یک را به طور مفصل برای شما شرح دهیم، پس با ما همراه باشید.

اجزای تشکیل دهنده نوار نقاله

اجزای تشکیل دهنده نوار نقاله عبارتند از:

 • تسمه
 • غلطک هرزگرد
 • مسیر برگشت
 • غلطک هرزگرد
 • حمل بار
 • غلطک (درام یا توپی)
 • سیستم رگلاژ
 • سیستم باردهی
 • سیستم تخلیه
 • سیستم تمیز کردن تسمه و غلطک
 • منطقه انحنای تسمه
 • منطقه تغییر جهت تسمه

تسمه

تسمه نوار نقاله، مهم ترین قسمت نوار نقاله می باشد که با توجه به جنس و نوع کاربرد، به انواع مختلفی از جمله تسمه لاستیکی، تسمه آجدار، تسمه با آج v شکل، تسمه با آج گریپ، تسمه پارچه ای یا نمدی، تسمه فلزی و غیره نیز تقسیم بندی می شوند.
نکته قابل توجه در استفاده از انواع تسمه در نوار نقاله این است که تسمه نقاله لاستیکی را نمیتوان در صنایع غذایی، بهداشتی و دارویی استفاده کرد و به جای آن، از تسمه های pvc یا پارچه ای استفاده می شود.

غلطک (درام یا توپی)

غلطک های نوار نقاله، که با نام های درام یا توپی نیز شناخته می شوند، جهت به حرکت در آوردن و یا تغییر جهت چرخش تسمه مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین دارای انواع مختلفی از جمله موارد زیر می باشند.
غلطک بالایی: هدایت کردن تسمه به مسیر برگشت
غلطک پایینی: هدایت کردن تسمه به مسیر حمل بار
غلطک محرک: به حرکت در آوردن تسمه
غلطک snub: تنظیم راستای ورود و خروج تسمه با مسیر برگشت پایینی و یا ایجاد قوس تماس درام محرک با تسمه
غلطک تنظیم کشش: تنظیم کشش تسمه با استفاده از سیستم رگلاژ شیاری

غلطک هرزگرد مسیر برگشت

این نوع از غلطک ها، به عنوان تکیه گاه تسمه در مسیر برگشت مورد استفاده قرار می گیرند و توان لازم در جابجایی تسمه را نیز کاهش می دهند.

غلطک هرزگرد حمل بار

این نوع از غلطک ها، همانند غلطک های هرزگرد مسیر برگشت، بعنوان تکیه گاه تسمه هستند که ممکن است قادر به تغییر شیب تسمه، کاهنده فشار تسمه، خود تنظیم از نظر راستا یا تغییر وضعیت باشند. علاوه بر موارد ذکر شده، این نوع از غلطک ها کمک زیادی به تسمه در حمل بار کرده و توان لازم جهت به حرکت درآوردن تسمه را نیز کاهش می دهند.

سیستم رگلاژ

سیستم های رگلاژ، جهت نگهداشتن کشش تسمه به طور استاندارد مورد استفاده قرار می گیرند و به انواع مختلفی از قبیل موارد زیر نیز تقسیم بندی می شوند.
سیستم تنظیم دستی: در این سیستم، کشش، توسط سیستم های کنترل اتوماتیک یا پیچ های تنظیم انجام می شود.
سیستم گرانشی: در این نوع سیستم، از یک وزنه هادی جهت کشش موردنیاز غلطک مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم های باردهی

سیستم های باردهی، اغلب جهت کنترل مکانیزم تغذیه بار بر روی تسمه را بر عهده دارد که به اشکال مختلفی از جمله ناودان، باردهنده اتوماتیک، هل دهنده، قیف و غیره نیز می باشند.

سیستم های تخلیه

این سیستم ها، جهت تخلیه بار از سیستم نقاله کاربرد دارند که برای این کار از دستگاه های مختلفی مانند ناودان، اسلاید، بیرون اندازها، سیستم های خودکار و غیره نیز استفاده می کنند.

سیستم های تمیز کردن تسمه و غلطک

در این سیستم ها، معمولا با استفاده از لیسه و یا برس هایی مواد اضافی بر روی تسمه یا غلطک را تمیز می کنند. لیسه ها در صورتی که به درستی کار کنند می تواند موجب صرفه جویی در زمان و جلوگیری از آسیب دیدن تسمه بر اثر مواد انباشته شده نیز شود.

منطقه انحنای تسمه

در این منطقه، تسمه با توجه به وزن خود و در راستای عمودی، منحنی و خم می شود.

منطقه تغییر جهت تسمه

در این منطقه نیز، نیمرخ تسمه تغییر کرده و از حالت مسطح به حالت مقعر یا برعکس نیز در میآید.