پرش به محتوا

پکینگ لاستیکی | پکینگ هیدرولیک چیست؟

در مواردی که ذکر شد، گفتیم که فرایند آب بندی یکی از مهم ترین فرایند ها در پیستون ها می باشد. پکینگ هیدرولیک، یکی از قدیمی ترین انواع آب بند از جنس لاستیک و یا پلی یورتان می باشد که به عنوان آب بند، بین شافت ها و درز قسمت های متحرک تجهیزات هیدرولیک، پنوماتیک و فشار آب مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این، پکینگ هیدرولیک از اجزایی مانند بسته بندی فلنج، حلقه های پشتیبان، یوکاپ، وی فلکس، جام های پیستونی، مهر و موم اورتان، ست های حلقه، مهر و موم بهار، سیم حلقه و اندازه های استاندارد پکینگ شامل می شوند که در صنایع مختلفی کاربرد فروانی نیز دارند.

جنس پکینگ هیدرولیک

جنس پکینگ های هیدرولیک عموما از لاستیک و پلی اورتان می باشد. پکینگ های هیدرولیک لاستیکی نوعی پکینگ معمولی می باشد که دارای ماندگاری بالا و مقاوم در برابر ضربه است. پکینگ های پلی اورتان همانند پکینگ لاستیکی هستند ولی با این تفاوت که نسبت به پکینگ های لاستیکی قوی تر بوده و در برابر ساییدگی مقاوم است. برخی از پکینگ های هیدرولیک از ماده پلی تترا فلوئورواتین یا PTFE ساخته می شوند که ماده ای مصنوعی و انعطاف پذیر بوده و در برابر انواع دماهای شدید مقاومت بالایی نیز دارند.

انواع پکینگ های هیدرولیک

علاوه بر موارد ذکر شده، پکینگ های هیدرولیک، با توجه به نوع عملکرد و کاربرد، به انواع مختلفی از جمله پکینگ پیستون، پکینگ گلویی، پکینگ گردگیر و پکینگ V-Pack نیز تقسیم می شوند که در ادامه مطلب به توضیح هر یک از انواع می پردازیم.

پکینگ پیستون

این نوع از پکینگ ها، در ابتدای سیلندر نصب می شوند تا از نشت مایعات و گاز از داخل پیستون جلوگیری کنند و بیشتر در جک های هیدرولیکی و پنوماتیکی نیز کاربرد دارند.

پکینگ گردگیر

این نوع از پکینگ ها اغلب از جنس پلاستیک و یا لاستیک می باشند که در پیستون هم از ورود گرد و غبار به داخل سیلندر جلوگیری کرده و هم به عنوان آب بند نسبی مورد استفاده قرار می گیرد.

پکینگ گلویی

پکینگ های گلویی، با قرار گرفتن در ابتدای گاید و جهت مخالف استوانه ی جک، به عنوان آب بند از نشت مواد و مایعات در جک های پنوماتیک جلوگیری کرده و به این ترتیب عملکرد سیلندر را بهتر می کند.

پکینگ V-Pack

این نوع از پکینگ ها که با نام پکینگ دستی نیز شناخته می شود، شامل یک حلقه بالایی و یک حلقه پایینی می باشد که معمولا در سیلندر های تک و یا دو ردیفه هیدرولیکی که دارای فشار قوی و ضعیف هستند مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این، با توجه به نوع فشاری که به پکینگ وارد می شود، تعدادی حلقه دیگر به عنوان حلقه های میانی بین حلقه های بالا و پایین قرار می گیرند که دارای سطح مسطح کمتری نیز می باشد.

کاربرد پکینگ های هیدرولیک

پکینگ های هیدرولیک با توجه به شکل، جنس و نوع عملکردی که دارند در تجهیزات و قطعات مختلفی مانند جک ها، پرس های قالب گیری تزریقی، پرس آهنگری، سیلندر های هیدرولیک، سیلندر های پنوماتیک، آسانسور، چکش بخار، فیلتر ها، همزن ها، پمپ های سیلاب آب و پرس های قالب گیری لاستیکی نیز کاربرد فراوان دارند.