ردکردن این

پکینگ لاستیکی چیست؟

پکینگ لاستیکی

پکینگ ها یکی از انواع آب‌بندها هستند که در آسیای شرقی درگذشته مورداستفاده قرار می‌گرفتند. این قطعه لاستیکی با قرار گرفتن بر روی شافت یا پیستون وظیفه آب‌بندی را بر عهده‌دارند. پکینگ لاستیکی با توجه به نوع جنس ساختاری در محیط‌های مختلف برای آب‌بندی و هدایت و کنترل سیالات استفاده می‌شود. ازجمله پکینگ های پلیمری یا از جنس پلی اورتان که در مسیر سیالات با فشار بسیار زیاد قرار می‌گیرند و وظیفه آب‌بندی را انجام می‌دهند.
محل قرار گرفتن پکینگ ها بر اساس لبه‌های داخلی و خارجی آن مشخص می‌شود. اگر لبه‌های خارجی بلندتر باشد به‌صورت گلویی کار می‌کند و اگر لبه‌های داخلی بلندتر باشند به‌صورت پیستونی کارایی دارد و چنانچه لبه‌ها با یکدیگر متقارن باشند به دو صورت گلویی و پیستونی کار می‌کند.
پکینگ ها بر اساس نوع کارایی که دارند در دو نوع ردیفی و چندتکه طراحی می‌شوند. در ساختار این قطعه یا حلقه‌ای از جنس لاستیک طبیعی و یا از الیاف تقویت‌شده با لاستیک نیتریل که منجید دار نامیده می‌شود، استفاده می‌گردد.
درواقع پکینگ یک قطعه آب‌بندی متحرک است که با فشار، لبه‌های پکینگ را به دیواره محل نصب می‌چسبانند تا بهتر بتواند عمل آب‌بندی را انجام دهد.

پکینگ لاستیکی

کاربرد پکینگ لاستیکی

یکی از اصلی‌ترین کاربردهای پکینگ لاستیکی جلوگیری از نشت گاز، مایعات و جامدات در جک‌های هیدرولیک و پنوماتیک است که در صنایع بسیاری ازجمله فولاد، تولید سیمان و آهن استفاده می‌شود. اما بااین‌حال جنس و اندازه این قطعه می‌تواند نوع کاربرد آن را در بخش‌های گوناگون، متفاوت کند. این قطعه با مقاومت بالایی که در برابر فشار و نیروهای وارد آمده دارد به‌هیچ‌عنوان تغییر شکل نمی‌دهد. پکینگ ها از اصطکاک پایین و مقاومت شیمیایی بالایی برخوردار هستند و سرعت انتقال حرارتی بالایی دارند.

انواع پکینگ لاستیکی

پکینگ ها بر اساس نوع صنعت مورداستفاده و کاربری متفاوتی که دارند در انواع گوناگون مانند پکینگ های یک‌طرفه لاستیکی، پکینگ های دوطرفه فلز دار (در جک‌های هیدرولیکی دوطرفه)، پکینگ لاستیکی طبقاتی، پکینگ منجید دار، پکینگ پلی اورتان، پکینگ ضد روغن (در جک‌های پنوماتیکی بادی و روغنی و مقاوم در برابر روغن و حرارت)، پکینگ سیلیکون (در جک‌های صنایع غذایی و لبنیات بدون حل شدن در مواد غذایی) و … طراحی و تولید می‌شود.

مقایسه پکینگ ها با دیگر آب‌بندها

پکینگ ها در جک‌های هیدرولیکی، ماشینی، صنعتی و … استفاده می‌شود که با قرار گرفتن در قسمت پیستون جک از ورود سیالات به داخل پیستون ممانعت می‌کند و بر روی شیارهای پیستون قرار می‌گیرند. اورینگ یکی دیگر از ساده‌ترین نوع آب‌بندها به شمار می‌آید. به‌منظور آب‌بندی کردن پیستون در محل اتصال پمپ سیلندر و شیرهای هیدرولیکی با نصب در شیارها استفاده می‌شود. یکی دیگر از انواع آب‌بند، کاسه‌نمدها است که بیشتر در قسمت‌های متحرک و آب‌بندی روی شافت به‌منظور جلوگیری از نشت روغن و مایعات استفاده می‌شود.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شد، در مورد پکینگ لاستیکی به‌عنوان یک قطعه آب‌بندی در جک‌های صنعتی، هیدرولیکی و هم‌چنین شافت ها و پمپ‌ها مطالبی ارائه شود. مقایسه با دیگر آب‌بندها و موارد کاربرد این قطعه لاستیکی در اختیار شما قرار داده شد تا بهترین انتخاب و خرید به‌صرفه‌ای داشته باشید.

بیشتر بخوانید

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *