ردکردن این
انواع لاستیک دیافراگم

آشنایی با لاستیک دیافراگم در صنایع

انواع لاستیک دیافراگم

دیافراگم لاستیکی یا قطعه آب بندی دیافراگم یکی از کاربردی ترین قطعات لاستیکی مورد استفاده در تجهیزات مکانیکی است. با توجه به مصرف کاربردی و متنوع دیافراگم لاستیکی به منظور کنترل و جلوگیری از انتقال سیالات بین دو فضا و استفاده در صنایع مختلف و متناسب با شرایط محیطی، لاستیک استفاده شده در ساختار آن می تواند در انواع گوناگون طراحی و تولید شود. دیافراگم لاستیکی از یک صفحه مسطح با جنس لاستیک طبیعی یا مصنوعی وظیفه کنترل و جریان سیالاتی مانند مایعات و گازهای بین دو فضا را بر عهده دارد و از انتقال ناخواسته این مواد جلوگیری می کند.

و هزاران محصول لاستیکی در سایز و متریالهای مختلف، گامی قدرتمند در جهت پیشرفت صنعت کشور و کمک به خودکفایی میهن عزیزمان برداشته است.
دیافراگم های لاستیکی می تواند با متریال های گوناگون از جمله لاستیک طبیعی و غیر طبیعی، پلی یورتان، وایتون، نئوپرن، ضد اسیدی، ضد روغن، منجید دار، سیلیکون، نیتریل و … با قابلیت ها و ویژگی های خاص متناسب با نوع کاربری در انواع محیط های مکانیکی تهیه و تولید شوند.

لاستیک دیافراگم طبیعی مصنوعی :

در محیط های با فشار بالا و بدون مواد شیمیایی استفاده می شوند.

لاستیک دیافراگم پلی یورتان :

این نوع دیافراگم مناسب محیط هایی با مقاومت در برابر مواد اسیدی، روغن ها و فشار می باشند علاوه بر این از نوع دیافراگم لاستیکی ضد سایش نیز محسوب می شوند. در برابر دمای ۲۵ درجه زیر صفر الی ۹۰ درجه سانتی گراد مقاومت خوبی دارد.

لاستیک دیافراگم نئوپرن :

نئوپرن مورد استفاده در ساختار آن از قابلیت های ویژه ای همچون دوام و استحکام کششی بالا، مقاومت دما، مقاوم در برابر ساییدگی و تنش، مقاومت در محیط های اسیدی، بازی، روغنی برخوردار می باشد.

لاستیک دیافراگم ضد اسید ( EPDM) :

همانطور که از نام لاستیک مشخص می باشد این نوع دیافراگم برای محیط های اسیدی، گازها، نور خورشید، ازون، آب شور و شرایط جو سختی مناسب می باشد و مقاومت بالایی را در برابر ساییدگی و پاره گی از خود نشان می دهد.

لاستیک دیافراگم سیلیکون :

این نوع لاستیک دیافراگم به علت نسوز بودن و مقاومت بالایی بالا در مجراهای گاز و پمپ ها وظیفه کنترل جریان سیالات را بر عهده دارد. بخاطر سیلیکون مورد استفاده و خاصیت بهداشتی در صنایع غذایی، پزشکی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرند.

لاستیک دیافراگم وایتون :

الاستومر وایتون به کار رفته در این نوع دیافراگم برای محیط های شیمیایی، دمای بالا، اسیدی و فشار متوسط مناسب می باشد.

لاستیک دیافراگم منجید دار :

دیافراگم منجید دار نوعی از دیافراگم تقویت شده با پارچه ها و الاستومرهای پلی یورتان، ضد اسیدی و ضد روغنی با خاصیت دوام بالا، منعطف بودن در ولوها، پمپ ها و شیرهای پنوماتیک به منظور کنترل جریان انتقال مواد مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد دیافراگم لاستیکی

از طرفی دیگر دیافراگم لاستیکی به دلیل خاصیت انعطاف پذیری و بسته به نوع متریال مورد استفاده در ساختار آن در اندازه ها و طرح های مختلف برای کاربردهای گوناگون و مورد نیاز صنایعی مانند هوا فضا، نفت و گاز، کنترل ولو، سوپاپ و پمپ ها، پالایشگاه ها، نیروگاه، خودروسازی، پزشکی و پمپ های هیدرولیک و پنوماتیک و غیره , طراحی و تولید می شوند.

ویژگی ها و مزایای دیافراگم لاستیکی

دیافراگم های لاستیکی از جمله قطعات کاربردی منعطف با مقاومت بالا و نفوذپذیری پایین هستند که علاوه بر موارد ذکر شده عملکرد مناسبی در کنترل فشار بین دو فضا را دارند و می توانند تبدیل انرژی را در پمپ های هیدرولیک و پنوماتیک انجام دهند و همچنین نقش مهمی را در کنترل افت فشار بین دو محیط را به خوبی اجرا نمایند.
بالشتک های الاستومری با مقاومت بالایی که دارند موجب مقاوم سازی و افزایش عمر مفید سازه ها می شوند و از خوردگی و سایش آن ها جلوگیری می کنند، در هزینه های نگهداری سازه ها کاهش چشمگیری ایجاد می کنند، در دسترس و کم هزینه هستند، قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارند، در شرایط سخت آب و هوایی و محیط های اسیدی از خود مقاومت نشان می دهند.
مزایایی که موجب می شود دیافراگم لاستیکی به عنوان یک قطعه کاربردی مورد استفاده قرار بگیرد عبارتند از : قابلیت تنظیم، مقاومت در برابر مواد شیمیایی، روغنی و اسیدی، ضد ساییدگی و پاره گی، قابلیت عملکرد بالا در شرایط با فشار گسترده، طول عمر طولانی در محیط های با دمای بالا و … ممنون که با نوین رابر همراه بودید.

بیشتر بخوانید

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *