ردکردن این
واشر لاستیکی الاستومری چیست؟

واشر لاستیکی الاستومری چیست؟

واشر لاستیکی یا گسکت (الاستومری)، واشر آب بندی یا لاینر یک محصول پر کاربرد در صنعتهای مختلف میباشد که در انواع و اندازه با ویژگیهای گوناگون موجود میباشد. از این واشر پر مصرف برای درز بندی یا آب بندی بین دو فلنج با بسته شدن پیچ های فلنج گسکت در خطوط لوله و پروژه های آبی یا گازی و… استفاده میکنند.

واشرهای لاستیکی با توجه شرایط استفاده و فشاری که بر آن وارد می شود دارای متریال های متفاوت می باشد. معمولاً واشرهای لاستیکی در صنایع مختلف با متریال های NR ، نوع ساده ، EPDM یکی از بهترین متریال های لاستیکی که ضد اسید می باشد و در شرایط سخت محیطی به شدت مقاوم می باشد، NBR که خاصیت ضد روغنی دارد و در صنایع پتروشیمی و نفتی کاربرد بسیار دارد، واشر سیلیکونی لاستیکی که به جهت بهداشتی بودن آن در صنایع بسیاری کاربرد دارد و ضد حرارت می باشد و در برابر دمای بالا مقاومت بسیار بالایی دارد، Viton که به خاطر خاصیت مقاوم پذیری بالای آن در برابر اسید و مواد شیمیایی می تواند در تمام صنایع کاربرد داشته باشد. همچنین نوع واشر پلیت یا مبدل حرارتی نیز کاربرد زیادی در صنایع دارد و متریالهای متنوع دیگر همه و همه براساس شرایط محیطی قابل تولید در شرکت لاستیک سازی نوین صنعت می باشد.

و هزاران محصول لاستیکی در سایز و متریالهای مختلف، گامی قدرتمند در جهت پیشرفت صنعت کشور و کمک به خودکفایی میهن عزیزمان برداشته است.
واشر های لاستیکی یا گسکت با توجه به شرایط محیطی یا شرایط کارکرد، در متریالهای مختلف انتخاب میشوند. که در زیر انواع واشر های لاستیکی را با کاربردهایشان ذکر خواهیم کرد.

واشر لاستیکی پلی یورتان (Polyurethane)

این نوع واشر مقاومت بالایی در برابر سایش روغن های صنعتی و مواد اسیدی دارند و تا دماهای -25 الی +90 درجه سانتی گراد را تحمل میکند.

واشر لاستیکی معمولی (SBR)

گسکت استایرن در محیط های خنثی و در زمانی که سیال آب شیرین باشد مورد استفاده قرار میگیرد.

واشر لاستیکی نئوپرن (Noperan)

واشر لاستیکی نئوپرن یا گسکت های کلروپرن دارای استحکام کششی، ضد مواد اسیدی، مقاومت محیطی، ضد فشار، سایش و تنش و دارای مقاومت دمایی 40- الی 120+ درجه سانتیگراد است.

واشر لاستیکی (گسکت) ضد روغن (NBR)

گسکت­های نیتریل بوتادین رابر (Nitrile Butadiene Rubber) با دارا بودن خواص مکانیکی چون مقاومت در برابر سایش، روغن های معدنی، گازوئیل، گریس، الکل، حرارت و هم چنین تحمل گستره­ی دمایی بین 40- تا 120+ در محیطی که سیال روغن های آروماتیک باشد و روغن با گسکت لاستیکی در ارتباط باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

واشر لاستیکی (PTFE)

واشر لاستیکی در محل هایی که با مواد شیمیایی در تماس است کاربرد دارد.

واشر لاستیکی ضد گاز ترش (HNBR)

این الاستومر مدل هیدروژنه الاستومر از اشباع شدن نیتریل با هیدروژن حاصل می گردد و دارای مقاومت بالایی در مقابل روغن ها، مواد شیمیایی و گازهای خورنده با درجه حرارت بالا می باشد.

واشر لاستیکی سیلیکون (Silicon)

گسکت سیلیکون دارای چسبندگی، مقاومت حرارتی و الکتریکی بالایی است و به دلیل بهداشتی بودن در صنایع غذایی، پزشکی، بهداشتی، دارویی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. گسکت های سیلیکونی در دماهای 60- الی 250+ درجه سانتیگراد پایدار بوده و تخریب نمی شوند.

واشر لاستیکی (گسکت) وایتون (FKM)

واشر لاستیکی وایتون در برابر حرارت، اسید ها، شیمیایی، آتش و گرما واکنش شیمیایی مناسبی از خود نشان میدهد و کاربرد دارد.

واشر لاستیکی ضد سایش (NR_SBR)

دارای خاصیت ارتجاعی، استحکام کششی و مقاومت پارگی بالایی می باشد.

واشر لاستیکی ضد اسید (EPDM)

دارای مقاومت بالایی در آب های صنعتی با سختی بالا، مواد اسیدی، گازها، زنگ زدگی، آب شور دریا، ازون، نور خورشید، الکتریسیته و شرایط سخت جوی است. به طور کلی واشرهای لاستیکی با متریال اتیلن پروپیلن داین مونومر (Ethylene Propylene Diene Monomer) با فرمولاسیون مناسب در شرایط خاص مانند محیط های اسیدی و قلیایی، آب های شور با املاح معدنی، آب های گرم تا۱۰۰ درجه سانتیگراد و … عملکرد بالایی دارد.

کاربرد واشرهای لاستیکی

واشرهای لاستیکی یکی از قطعات لاستیکی است که بیشترین کاربرد را در صنایع مختلف از جمله هوافضا، خودروسازی، نظامی، هواپیمایی، الکترونیک و حمل و نقل دارد و در برخی از کاربرد های دیگر مانند لواز خانگی، قاب های هوا، ماشین آلات تجاری، آسانسورها، کمپرسورها، پله برقی، تجهیزات پزشکی، توربین ها، کنتورها و شیرآلات مورد استفاده قرار می گیرد.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *