ردکردن این
آشنایی با اورینگ لاستیکی

آشنایی با اورینگ لاستیکی

اورینگ لاستیکی چیست؟

اورینگ های لاستیکی با سطح مقطع O (انگلیسی) نوعی واشر لاستیکی میباشند که کاربردهای فراوانی در صنایع گوناگون دارند. اورینگ لاستیکی بیشتر برای آب بندی تجهیزات و ماشین آلات در صنایع مختلف بکار میرود تا از نشتی سیالات یا گازها جلوگیری کند. اورینگ ها انواع مختلفی دارند که هر کدام بسته به نوع خود، کاربرد خاص خود را دارند که با توجه به متریال و نوع کاربرد شرایط محیطی مختلفی را آب بندی میکنند. اورینگها بر اساس قطر بیرونی و ضخامت، اندازه آنها مشخص میشود. اورینگ‌ها یکی از متداول‌ترین روش‌های آب‌بندی می‌باشند چرا که نصب آسانی دارد و ارزان قیمت نیز می باشد و بسیار مقاوم می باشد. اورینگ‌ها قابلیت آب‌بندی تا فشارهایی به میزان ۳۵۰ بار (۵۰۰۰ پوند بر اینچ مربع) را نیز دارند. ماکزیمم فشار قابل تحمل اورینگ به سختی آب‌بند و لقی شیار بستگی دارد.
شرکت نوین صنعت در سال ۱۳۵۸ با هدف فعالیت در زمینه تولید انواع قطعات لاستیکی و پلیمری تاسیس گردید، با دارا بودن انواع مختلف:
و هزاران محصول لاستیکی در سایز و متریالهای مختلف، گامی قدرتمند در جهت پیشرفت صنعت کشور و کمک به خودکفایی میهن عزیزمان برداشته است.
محصولات لاستیکی صنعتی
محصولات لاستیکی صنعتی

از جمله موارد استفاده اورینگ های لاستیکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انواع اورینگ

انواع اورینگ

نحوه عملکرد و روش تولید اورینگ

عملکرد موفق اورینگ بستگی به طراحی مکانیکی صلب دارد که بتواند نیروی مؤثری به اورینگ برای تغییر شکل مورد نیاز به آن وارد کند. این کار باعث ایجاد تنش مکانیکی محاسبه شده‌ای بین نقاط تماس اورینگ می‌شود. تا زمانی که فشار سیال داخل محفظه از تنش تماسی اورینگ بیشتر نشود، نشتی ایجاد نخواهد شد. فشار داخل محفظه از طریق اورینگ فشرده شده، منتقل خواهد شد و در نتیجه هر چه فشار داخل محفظه بیشتر شود، تنش تماسی نیز بیشتر خواهد شد. به همین دلیل تا زمانیکه اورینگ دچار شکست مکانیکی نشود به راحتی می‌تواند محفظه را آب‌بند نگه دارد. متداول‌ترین عامل شکست عملکرد اورینگ‌ها، اکستروژن یا کشیده شدن اورینگ بین قطعات جفت شونده است.
اورینگ به دو صورت دینامیک و استاتیک تولید می‌شود. اورینگ دینامیک یا پویا به‌منظور آب‌بندی بین دو قطعه متحرک و اورینگ استاتیک برای قرار گرفتن بین فاصله و شیار دو قطعه ثابت تولیدشده است. به‌منظور بررسی این دو نوع اورینگ باید گفت اورینگ ساکن یا استاتیک از مواد مقاوم با سخت پذیری بالا نسبت به اورینگ متحرک تولید می‌شود. اورینگ های متحرک به دلیل داشتن حرکات متفاوت مانند چرخشی، رفت و برگشتی ونوسانی باید به‌صورت دقیق بدون ایجاد شکاف طراحی و تولید شود.

کاربرد های اورینگ لاستیکی

اورینگهای لاستیکی کاربردهای فراوانی دارند که در زیر مهمترین کاربردهای آنها را ذکر خواهیم کرد:

جمع بندی

همان‌طور که گفته شد، اورینگ های قطعات لاستیکی کوچکی هستند که در اندازه‌های گوناگون در انواع متفاوت از مشتقات لاستیک تولید می‌شوند و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.استفاده از یک اورینگ لاستیکی مناسب می‌تواند علاوه بر کارایی بالا از دستگاه‌ها در برابر آسیب محافظت نماید.

بیشتر بخوانید

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *