ردکردن این
پکینگ لاستیکی | نوین صنعت

آشنایی با انواع پکینگ لاستیکی (قسمت دوم)

پکینگ لاستیکی به عنوان قطعه آب بندی متحرک (سیل) یک قطعه لاستیکی میباشد که برای آب بندی پیستون و شافت پمپها کاربرد دارد. این نوع پکینگها را با لاستیک طبیعی یا مصنوعی در اندازه یا سایزهای مختلفی تولید میکنند و عمر مفید پکینگ لاستیکی به نوع جنس و متریال بکار رفته بستگی دارد. برای افزایش استحکام پکینگهای لاستیکی معمولا از الیاف تقویت کننده استفاده میکنند یا با استفاده از رینگهای پشتیبان هم گاها به آنها استحکام میدهند. پکینگهای لاستیکی به صورت ردیف و بعضا چند تکه تولید میشوند که تحمل فشار بالایی نیز دارند.

برای شناخت کاربرد پکینگها که به عنوان گلویی یا پیستونی شناخته میشوند باید به لبه های داخلی و خارجی آنها توجه کرد. پکینگ هایی که لبه های بیرونی آنها بلندتر باشد گلویی و اگر لبه های داخلی آنها بلند تر باشد پیستونی گفته میشوند. بعضی از لبه های پکینگها با هم تقارن دارند یعنی لبه های بیرونی و داخلی آنها برابر است، در این نوع پکینگها، هم گلو و هم پیستون با هم کار میکنند. طریقه نصب آن‌ها معمولا به گونه‌ای است که با فشار، لبه پکینگ را به دیواره چسبانده و به شکل بهتری آب‌بندی را انجام می‌دهند.

کاربرد اصلی پکینگها

میتوان گفت وظیفه اصلی پکینگهای لاستیکی، جلوگیری و ممانعت از نشت هرگونه مایعات، جامدات یا گازها به درون دستگاه مربوطه میباشد. البته باید این را هم اضافه کرد که با توجه به ابعاد و جنس پکینگ، کاربرد یا موارد مصرف آنها نیز تغییر پیدا میکند. از مهمترین کاربرد پکینگ در صنایع مهم میتوان به کاربرد در کارخانه های فولاد و کارخانه های سیمان و آهن اشاره کرد به این دلیل که پکینگهای لاستیکی در برابر فشار، مقاومت خوبی از خود نشان میدهند و تحمل بسیار بالایی دارند و به راحتی شکل آنها تغییر پیدا نمیکند. پکینگ لاستیکی با قرار گرفتن در حفره مخصوص آب بندی بر روی پیستون و سیلندر وظیفه پیشگیری از نشت سیالات ( مایعات سمی،گازها)، جامدات، مواد خطرناک، گازها، انواع آلودگی ها و … را برعهده دارند و بیشتر در صنایع فولاد، سیمان سازی، آهن و سیلندرهای هیدرولیکی مورد استفاده قرار می گیرند.

جنس و ویژگی پکینگ لاستیکی

پکینگ های لاستیکی بسته به نوع شرایط محیطی و عملکرد از متریال مختلف مانند وایتون، لاستیک مصنوعی، ضد اسیدی، سیلیکونی و … تهیه و تولید می شوند. از ویژگی های بارز پکینگ های لاستیکی که موجب شده این قطعات از پرمصرف ترین نوع آب بندها باشند می توان به دوام و استحکام، ضد زنگ بودن، کیفیت بالا، ابعاد واندازه های دقیق، نصب آسان و کم هزینه بودن آن ها اشاره کرد.
پکینگ لاستیکی | نوین صنعت

انواع ساختار پکینگها و کاربرد آنها

پکینگ لاستیکی دو طرفه فلز دار : مورد استفاده در جک های پنوماتیک

پکینگ لاستیکی یک طرفه پلی یورتان : با وظیفه ی اب بندی در سیلندرهای پیستون از پرکاربردترین نوع پکینگ های لاستیکی محسوب می شود.

پکینگ لاستیکی منجیددار : این نوع پکینگ ها از جنس لاستیک نیتریل و یک لایه الیاف کتان یا پلی استر به جهت بالابردن مقاومت در برابرفشار تهیه می شوند.

پکینگ لاستیکی پیستون : با قرار گرفتن در ابتدای سیلندر جک ها از آنها در برابر نشت سیالات محافظت می کنند.

پکینگ لاستیکی طبقاتی ( V-PACK ) : با قابلیت تنظیم ارتفاع استفاده شده در جک ها

پکینگ لاستیکی گلویی : با قرار گرفتن در جهت مخالف استوانه ای جک های پنوماتیک بهترین عملکرد خود را در نقش آب بند و نشت سیالات به خارج ایفا می کنند.

پکینگهای لاستیکی در انواع مختلفی تولید می شوند که هر کدام دارای ویژگی و کاربردهای خاص خود هستند. در زیر شما را با انواع پکینگ لاستیکی آشنا خواهیم کرد

تنوع و کاربرد پکینگها بسیار زیاد است و ما سعی کردیم این مقاله را در دو بخش تقسیم کنیم. شما الان در حال مشاهده قسمت دوم این مقاله هستید که در اینجا شما را با پکینگهای هیدرولیک و پنوماتیک، پکینگ سیلیکون و پکینگ کاستاش (ترک) آشنا خواهیم کرد. با نوین صنعت همراه باشید.

پکینگ هیدرولیک و پنوماتیک

پکینگ آب بند هیدرولیک (پیستون)

وظیفه اصلی پکینگ آب بند هیدرولیک این است که پیستون را کاملا آب بندی کند. یعنی اینکه پیستونها را در برابر لوله های سیلندر و حرکت آن را با کمترین اصطکاک و بدون انسداد تضمین کند. پکینگ‌های پیستون به طور معمول به نوع تک کاری (فشار عملیاتی بر یک طرف) و نوع دابل اکتینگ (فشار عملیاتی بر هر دو طرف) تقسیم می‌شوند.
پکینگ لاستیکی | نوین صنعت

پکینگ آب بند پنوماتیک

پکینگ‌های آب بند گلویی پنوماتیک با نام پکینگ پنوماتیک در اکثر سیستم‌های داینامیک استفاده می‌شود و از دو عملکرد ترکیبی همزمان آب بند/گردگیر آن به علت فشار عملیاتی پایین‌تر در مقایسه با مواردی که در هیدرولیک وجود دارد استفاده می‌شود. با بهره‌گیری از متریال مناسب استفاده از پکینگ‌ گلویی پنوماتیک منجر به توسعه سیستم آب بندی با عملکرد بالا متناسب با قیمت و بهره‌وری عالی است. این نوع پکینگها در جک های رفت و برگشتی برای انتقال نیرو کاربرد دارد. به طور کل این نوع پکینگ انتقال نیروی مکانیکی در دو جهت را در جک ها انجام میدهد. سایزهای استاندارد پکینگهای جک پنوماتیک از سایزهای 20 الی 250 میلیمتر دسته بندی میشوند.

پکینگ سیلیکون

پکینگ سیلیکون (Silicone) از پرکاربرد ترین و پرمصرف ترین نوع پکینگهای لاستیکی می باشد و محبوبیت زیادی بین مشتریان و مصرف کنندگان را از آن خود کرده است. این نوع پکینگها به لطف بافت سیلیکونی در صنایع مهمی مانند صنایع غذایی به ویژه لبنیات کاربرد بیشماری دارند. و علت آن این است که در برخورد با هرگونه مواد غذایی رنگ پس نمی دهد و همچنین در این مواد به هیچ گونه حل نمی شود. در مورد دمای پکینگ سیلیکون باید بگوییم که از دمای منفی ۳۰ درجه سانتی گراد تا دمای مثبت ۲۵۰ سانتی گراد کاربرد دارند. تمامی پکینگ ها وظیفه آببندی را بر عهده دارند و بیشتر از لاستیک مصنوعی و لاستیک طبیعی ساخته شده اند.

پکینگ لاستیکی | نوین صنعت
پکینگ لاستیکی | نوین صنعت

پکینگ کاستاش (ترک)

یکی از انواع پکینگ لاستیکی پلی یورتان، پکینگ کاستاش از یک برند ترکیه ای می باشد. پکینگهای کاستاش به عنوان یک آب بند که از مهم ترین قسمت های سیلندرها است، قابل استفاده در جک های هیدرولیکی و پنوماتیکی به منظور قرار گرفتن در محفظه مخصوص بر روی پیستون یا شافت ها می باشند که به جهت ممانعت از ورود عامل خارجی، آلودگی و نشت سیالات در پیستون ها طراحی و تولید می شوند. پکینگهای کاستاش در ابعاد و اندازه های گوناگون و به دو صورت گلویی و پیستونی با کارایی متفاوت بسته به شرایط محیطی در سیستم ها و ادوات صنعتی و غیرصنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. پکینگهای کاستاش به دلیل نوع متریال پلی یورتان استفاده شده در ساختار آنها با دوام و مستحکم هستند و در برابر ساییدگی، حرارت بالا مقاومت بالایی از خود نشان می دهند به نحوی که مقاومت دمایی پکینگهای 

کاستاش از ۳۰- الی ۱۰۰+ درجه سانتی گراد می باشد و میزان قدرت تحمل بار و فشار روی آن ها از ۲۵۰ الی ۴۰۰ بار می باشد. علاوه بر این ویژگی های ارائه شده برای پکینگهای کاستاش به دلیل متریال پلی یورتان، ضد روغن نیز می باشند و به خوبی نقش یک آب بند را به منظور پیشگیری از نشتی را ایفا کرده و در شیار مخصوص پیستون ها نصب می گردد.