ردکردن این
روکش-غلطک-اصلی | نوین صنعت

انواع روکش غلطک لاستیکی (قسمت سوم)

روکش غلطک لاستیکی چیست؟

غلطک ها به دلیل دوار بودن به جهت بالا بردن سرعت انتقال محصولات در خط تولید صنایع گوناگون استفاده کاربردی و موثری دارند، در این میان به منظور کاهش اصطکاک زیاد و سایش و آسیب رساندن به غلطک ها از روکش غلطک استفاده می کنند. روکش غلطک لاستیکی که از جنس لاستیک یا PVC می باشد، یکی از انواع روکش غلطک است که وظیفه پیشگیری از خوردگی و سایش سطح درام غلطک ها را بر عهده دارند و در صنایع مختلف برای پوشش غلطک ها مورد استفاده قرار می گیرند. روکش های غلطک لاستیکی نقش گسترده ای در صنایع دارند، از جمله مهمترین دلایل استفاده آن ها در صنایع گوناگون که موجب دقت عمل در فرآیند تولید این محصول می شوند به اختصار در زیر بیان شده است:
۱. خاصیت ضد سایش آن ها نسبت به فلز که بیشتر در محیط هایی که غلطک ها بیشتر با مشکل سایش و خوردگی مواجه هستند، استفاده می شود.
۲. مقاوم بودن روکش لاستیکی در برابر مواد شیمیایی و محافظت از غلطک ها در محیط هایی که با مواد اسیدی، بازی، هیدروکربن ها، حلال ها و سایر مواد کار می کنند.
۳. استفاده از روکش پلاستیکی به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی غلطک به دلیل سایش، ضربه، خراش و ارتعاشات مکانیکی
۴. استفاده از روکش لاستیکی به منظور کاردهی ابلای غلطک ها در شرایط جوی متفاوت ( سرما و گرما)
۵. خاصیت ارتجاعی بودن لاستیک مورد استفاده در روکش های لاستیکی که بسیار سریع به شکل اصلی خود باز می گردد.
شرکت نوین صنعت در سال ۱۳۵۸ با هدف فعالیت در زمینه تولید انواع قطعات لاستیکی و پلیمری تاسیس گردید، با دارا بودن انواع مختلف:
و هزاران محصول لاستیکی در سایز و متریالهای مختلف، گامی قدرتمند در جهت پیشرفت صنعت کشور و کمک به خودکفایی میهن عزیزمان برداشته است.
محصولات لاستیکی | نوین صنعت
محصولات لاستیکی صنعتی

روکش غلتک یا روکش چرخ لاستیکی دارای تنوع بسیار بالایی می باشد و نمیتوان به طور مفصل به آنها در یک مقاله پرداخت. برای درک بهتر و آشنایی با انواع این نوع روکش ها و کاربردهای آنها، سعی بر این داریم که همه ی مطالب را در 3 مقاله و به طور کامل شرح دهیم. شما در این مقاله قسمت سوم را مشاهده می فرمایید. شما میتوانید قسمت اول و قسمت دوم این مقاله را مشاهده بفرمایید. 

روکش غلتک فولارد

دستگاه فولارد یکی از دستگاه های مورد استفاده در صنعت نساجی برای رنگرزی پارچه های تار و پودی می باشد. این دستگاه با استفاده از غلطک های افقی و عمودی وظیفه ی رنگرزی انواع پارچه های مختلف با جنس های گوناگون را توسط محلول های رنگزا بر عهده دارد به نحوی که با ریختن مستقیم محلول رنگزا بر روی فاصله ی میان غلتک های فولارد و با عبور پارچه ها از میان دو غلطک توسط این محلول رنگ آمیزی می شود تا به صورت یکنواخت رنگ در کل پارچه پخش شود. در اطراف دو غلطک فولارد دو نگهدارنده قرار دارد که فاصله ی میان دو غلطک را پوشش می دهند و محلول رنگرزی را در خود نگه می دارند.
قسمت های مختلف دستگاه فولارد شامل غلتک های فشار دهنده، پارچه، غلتک های کشش و چروک بازکن، وسایل تغییر فشار و تشک فولارد می باشد. با توجه به استفاده از غلتک های فولارد در صنعت نساجی و چاپ روی پارچه روکش غلتک آن باید به نحوی باشد که در برابر مواد شیمیایی، حلال ها و رطوبت مقاومت داشته باشد. روکش غلتک دستگاه فولارد از نوع لاستیک و متریال های وابسته به لاستیک تهیه و تولید می شوند. یکی از انواع روکش غلتک فولارد از جنس NBR می باشد که با قابلیت مقاومت در برابر مواد شیمیایی و انواع حلال ها در رنگرزی پارچه های چاپی در صنعت نساجی تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از روکش غلتک فولارد از جنس EPDM می باشد به دلیل مقاومت در برابر مواد اسیدی و بازی در قسمت رنگرزی استفاده می شود.

روکش غلطک نساجی

غلتک ها در صنایع گوناگون به منظور سرعت بخشیدن به فرآیند عملکردی کاربرد گسترده ای در صنعت دارند. از جمله صنایعی که از غلتک ها در جریان کاری استفاده می نمایند صنعت نساجی و نخ و بافندگی می باشد که در دو جنس لاستیکی و PVC به دو صورت ساده و آجدار در رنگ های مختلف طراحی و تولید می شوند. وظیفه ی اصلی روکش غلتک در صنعتی مانند نساجی ایجاد اصطکاک و جلوگیری از ساییدگی و خوردگی سطح درام غلتک ها می باشد. روکش غلتک نساجی به نحوی طراحی و تولید می شوند که در برابر عامل های فیزیکی و مکانیکی مقاومت بالایی دارند. این نوع روکش به دلیل مقاومت در محیط های اسیدی و بازی، عوامل دینامیکی و هیدرولیکی و مواد شیمیایی در قسمت رنگرزی برای شست و شو و آهار زنی در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می گیرند.
روکش غلطک نساجی | نوین صنعت

انواع روکش غلطک نساجی

روکش غلطک نساجی بسته به نوع غلطک، کاربرد آن و نیاز استفاده کننده در ابعاد مختلف و متریال متفاوت طراحی و تولید می شوند. جنس روکش غلطک نساجی می تواند در انواع سیلیکون، پلی یورتان و لاستیک مصنوعی NBR باشد.

روکش غلطک نساجی سیلیکون : این نوع روکش بر خلاف استحکام کششی پایین اما با توجه به مقاومت دمایی بالا و مقاومت در برابر مواد شیمیایی در غلتک های تنظیم دمایی پارچه، غلطک کنترل دمای لباس پلاستیکی در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می گیرد.

روکش غلتک نساجی پلی یورتان: با استحکام کششی بالا، مقاومت در محیط های اسیدی و بازی، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و ضد ساییدگی استفاده کاربردی و بهتری را نسبت به دیگر روکش ها دارد.

روکش غلتک نساجی NBR : این روکش غلتک نساجی از جنس لاستیک مصنوعی NBR قابل استفاده در غلتک های رنگرزی در قسمت چاپ پارچه ها در صنعت نساجی می باشد و باید به این مسئله توجه داشت این نوع روکش در محیط های اوزون مقاومت ضعیفی دارد که نباید در این محیط ها استفاده شود.

ویژگی روکش غلتک نساجی

روکش غلطک ابونیت

غلتک ابونیت یکی از قطعات مهم و اصلی مورد استفاده در صنایع گوناگون می باشد که با توجه به ساختار مواد مورد استفاده ابونیت در آن بیشتر در صنایع مقوا سازی و بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرند. غلطک ابونیت در کاربردهای متنوع به دلیل ساختار ابونیت استفاده شده درآن از مقاومت بسیار بالا و عالی برخوردار می باشند که به راحتی ترک نمی خورند و در برابر آسیب مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. غلتک های ابونیت در برابر مواد شیمیایی مقاومت بالایی دارند و به دلیل مقاومت در برابر دما و حرارت در صنایع بسته بندی به جهت بالا بردن سرعت عملیات مورد استفاده قرار می گیرند. غلطک ابونیت بر اساس نیاز، نوع عملکرد و کاربرد در صنایع با توجه به میزان مقاومت در برابر گرما، آب، فشار شرایط محیطی در ابعاد و اندازه های مختلف اما با نظارت دقیق و در اشکال گوناگون به منظور مقرون به صرفه بودن طراحی، تهیه و تولید می گردد.

ویژگی های غلتک ابونیت

روکش غلطک ابونیت | نوین صنعت

جمع بندی

روکش غلطک از مواد لاستیکی در قطرها و اندازه‌های طولی متفاوت با توجه به نوع کاربرد و بر اساس نیاز مشتری در اندازه های متفاوت تولید شود. در کل میتوان گفت روکش غلطک و یا روکش چرخ یکی از نیازهای ضروری در صنایع مهم و مختلف است و کاربردهای فراوانی دارد.