نوار طولی سیلیکونی| نوین رابر

نوار طولی سیلیکونی چیست؟

نوار طولی سیلیکونی لاستیکی تمیز با بو و مزه ی کم که علاوه بر مقاومت بالا در برابر دما و اشعه ی UV خورشید، مزایای فراوانی نیز دارد. این نوار لاستیکی (با نام silicone rubber) در مصارف مختلف کاربر دارد که مواد اولیه نوار سیلیکونی توسط کشورهای مختلف از جمله آلمان، چین و … تولید میشود و به دلیل بهداشتی بودن این پلاستیک در صنایع مهمی مورد استفاده قرار میگیرد.

از کاربردهای نوار سیلیکونی می توان به صنایع پزشکی، بهداشتی، خودروسازی، صنایع غذایی، دارویی و … اشاره کرد. به عنوان مثال از این محصول به عنوان زوار در آب بندی دیگهای پخت اتوکلاو و آب بندی سقف سازه های بتنی، فلزی و شیشه ای ( به طوری که نوار در برابر نور خورشید باشد) استفاده میکنند. این نوارها به علت امکان تولید با پخت، در صنایع غذایی مصرف چشمگیری دارد از این رو نوارهای سیلیکون در آب بندی درب دیگ های پخت و بخار (اتوکلاو) آب بندی مسقف سازه های فلزی و بتنی و شیشه ای که نوارها در برابر نور خورشید می باشد و باید سالیان طولانی در این شرایط حالت الاستومری خود را حفظ کند و در صنایع شیر و لبنیات که مواد غذایی به صورت مستقیم با نوارهای آب بندی سیلیکونی در تماس هستند به عنوان عایق لاستیکی استفاده می شود.

نوار طولی سیلیکونی در برابر دماهای شدید (مثبت و منفی صفر درجه)

این نوع نوار لاستیکی در برابر دماهای بسیار بالا و پایین، بهتر از دیگر همتاهای خود واکنش نشان میدهد. طی آزمایشاتی، لاستیک سیلیکونی در دمای 150 درجه سانتیگراد دوام خوبی از خود نشان داده و تغییری در خصوصیت آن ایجاد نشده است. سیلیکون قادر است حتی در دماهای بالای 200 درجه سانتی گراد به مدت 10000 ساعت و بیشتر نیز دوام بیاورد حتی برخی لاستیکهای سیلیکونی در مدت زمان کوتاه، در دمای 350 درجه مقاومت قابل قبولی از خود نشان داده اند. علاوه بر تحمل دماهای بسیار بالا، نوار لاستیک سیلیکونی قادر است دماهای پایین و زیر صفر درجه سانتی گراد را تحمل کند. برخی از محصولات نوار طولی سیلیکونی در دمای سرد -100 درجه (و حتی پایین تر) واکنش خوبی از خود نشان میدهند و هیچگونه واکنش شیمیایی مخرب در آنها شکل نمیگیرد.

موارد فنی نوار لاستیکی سیلیکونی

معمولا هنگام نصب نوار سیلیکونی این سوال به وجود می آید که چطور آن را به درزهای متصل، نگه داشت! بسته به انواع عناصر درگیر در فرایند چسبندگی، مقدار چسبندگی نوار سیلیکونی به دیگر سطوح و بستر ها متفاوت است که اغلب در این موارد دشوار به نظر میرسد. همانطور که از قبل گفتیم هنگام چسباندن سیلیکون به سطوح مختلف ممکن است دچار مشکل شوید به این دلیل که نوار لاستیکی سیلیکونی به یک نوع چسب نیاز دارد تا در محل مورد نظر چفت شود و محکم قرار بگیرد. بیشتر اوقات برای اینکار از تفلون استفاده میکنند. تفلون خواص چسبندگی را دفع میکند که بیشتر در روکش های کف مورد استفاده قرار میگیرد.

ویژگیهای لاستیک و سیلیکون

میزان سختی مواد سیلیکونی در حدود ۲۰ تا۸۰ نیوتن بر واحد متر مربع است. میزان سختی مواد لاستیکی حدود ۳۰ تا ۹۰ نیوتن بر واحد متر مربع است. مقاومت دما -۴۰ تا ۳۰۰ درجه سانتیگراد است.
نوار طولی سیلیکونی| نوین رابر

کاربرد ها

همانطور که از قبل ذکر کردیم نوار طولی سیلیکونی کاربردهای فراوانی دارد که در زیر به برخی از کاربردهای این نوع نوارها اشاره ای خواهیم کرد.

کاربرد های نوار طولی سیلیکونی

نوار طولی سیلیکونی در ابعاد و اندازه های مختلفی تولید میشود. جهت خرید نوار سیلیکون، با اطلاع از آخرین قیمت، این نوار لاستیکی را از نوین رابر خریداری نمایید

نوشته های توصیه شده

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *