پرش به محتوا

اورینگ لاستیکی | اورینگ سیلیکون چیست؟ چه کاربردی دارد؟

اورینگ یک نوع واشر مکانیکی حلقه ای مانند است که به عنوان آب بند، بصورت داینامیک و استاتیک بین دو قطعه قرار میگیرد و مانع از نشت گاز و مایعاتی مانند آب و روغن نیز می شوند. اورینگ ها با توجه به کاربردشان به انواع مختلفی مانند، اورینگ NR، اورینگ SBR، اورینگ HNBR، اورینگ NBR، اورینگ EPDM، اورینگ وایتون، اورینگ هایپالون و اورینگ سیلیکون تقسیم شده و در صنایع مختلف به کار برده می شوند. اورینگ سیلیکون یا MVQ، یکی از انواع اورینگ ها از جنس سیلیکون است که حاوی گروه های متیل و وینیل می باشد. سیلیکون از جمله مواد الاستومری تولید شده از پلیمر های حاوی سیلیکون، اکسیژن، هیدروژن و کربن است که دارای استحکام کششی و انعطاف پذیری بالایی در برابر دمای بالا و پایین هستند. از همین رو اورینگ های سیلیکون، قابلیت چسبندگی خوبی داشته و حالت الاستیسیته خود را تا دمای 60 الی 250 درجه سانتی گراد حفظ می کند و در برابر گاز اوزون، نور فرا بنفش، روان کارها و همچنین جو نیز مقاومت بالایی دارد. استفاده از اورینگ های سیلیکون در شرایط دینامیکی آببند ها توصیه نمی شود، زیرا دارای خواص مکانیکی کمتری نسبت به سایر الاستومر ها است و تحمل حرارت مستقیم را نداشته و خشک است، بنابراین به جای آن، از جایگزین هایی مانند PTFE استفاده می شود.

کاربرد اورینگ سیلیکون

اورینگ های سیلیکونی هم به صورت بی رنگ و شفاف هستند که رنگ اصلی آن است و با مقاومت حرارتی و الکتریکی بالا در زمینه های بهداشتی، غذایی و دارویی نیز کاربرد فراوانی دارند، و همچنین دارای رنگ های مختلفی مانند قرمز، طوسی و زرد می باشند که صنعتی بوده و بیشتر در صنایع مختلفی مانند صنعت نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرند.
از دیگر کاربرد های اورینگ های سیلیکونی میتوان به کاربرد آن در کارخانه تولید قطعات خودرو، صنعت پوشاک، صنعت برق، آبرسانی، لوازم خانگی و کارخانه جات سیمان و… نیز نام برد.