ردکردن این
انواع اورینگ لاستیکی

انواع اورینگ لاستیکی

اورینگ که با نام های پکینگ (packing) یا مفصل توریک (Toric) نیز شناخته می شود، قطعه ی لاستیکی دایره ای مانند از جنس الاستومر و پلیمر می باشد که در صنایع به عنوان آب بند مکانیکی بین دو قطعه قرار می گیرد و موجب مسدود شدن راه سیال شده و مانع از نشتی گاز یا مایعات می شود. اورینگ ها یکی از پرکاربرد ترین قطعات می باشند که هم در شرایط استاتیکی و هم دینامیکی با عمر طولانی و قیمت ارزان مورد استفاده قرار می گیرند. در حالت استاتیکی، اورینگ در جای خود ثابت می ماند که همین امر سبب حفظ فشار می شود اما در حالت دینامیکی، اورینگ در دستگاه های متحرک مانند پمپ های رفت و برگشتی و چرخشی مانند شافت مورد استفاده قرار می گیرند. برای راحتی کار در افراد به سراغ جعبه اورینگ رفته تا ابعاد های مختلف را با هم در یک جعبه داشته باشند.
اورینگ لاستیکی استاندارد، در مقابل مواد شیمیایی و روغنی به مرور زمان حالت اولیه خود را از دست نمی دهد و خراب نمی شود. اما اورینگ های معمولی مانند اورینگ های معمولی پلاستیکی عمر کمتری داشته و به مرور زمان از بین می روند.

انواع اورینگ های لاستیکی

اورینگ های لاستیکی با توجه به متریال و نوع کاربردی که دارند به انواع مختلفی از جمله: اورینگ های SBR ، اورینگ های NBR ، اورینگ های HNBR ، اورینگ های NR-SBR ، اورینگ های EPDM ، اورینگ های سیلیکونی، اورینگ متری و اورینگ وایتون تقسیم می شوندکه در ادامه مطلب با هر کدام از انواع بیشتر آشنا می شویم.

اورینگ SBR

اورینگ های معمولی یا SBR، اورینگی انعطاف پذیر و مقاوم در برابر ساییدگی است که نسبت به سایر اورینگ ها دارای قیمت مناسبی نیز می باشد.

اورینگ NBR

اورینگ های NBR یا ضد روغن، علاوه بر مقاومت در برابر ساییدگی و ضربه، در برابر انواع روغن ها و گازوئیل مقاوم بوده و در دمای بین -30 الی +120 در جه سانتیگراد نیز می تواند مورد استفاده قرارگیرند.

اورینگ HNBR

اورینگ های HNBR یا ضد گاز ترش، حاصل نیتریل و هیدروژن است و نسبت به اورینگ NBR در برابر انواع روغن ها و گازهای خورنده با دمای بالا دارای مقاومت بیشتری نیز می باشد.

اورینگ NR-SBR

اورینگ های NR-SBR با داشتن خاصیت ارتجاعی و کششی، خیلی سریع به حالت اولیه خود برگشته و مقاومت بالایی در برابر پارگی و ساییدگی نیز دارد.

اورینگ EPDM

اورینگ EPDM یا ضد اسید، در برابر مواد اسیدی و شیمیایی مانند گاز ها، زنگ زدگی، نورخورشید و شرایط سخت جوی مقاومت بالایی دارد.

اورینگ سیلیکون

اورینگ های سیلیکون یکی پرکاربرد ترین نوع اورینگ ها می باشد که در برابر اشعه UV خورشید دارای مقاومت بالایی بوده و تا دمای -60 الی +250 درجه سانتیگراد نیز حالت الاستیسیته خود را حفظ می کند. علاوه بر این، اورینگ های سیلیکون به دلیل بهداشتی بودن، در صنعت پزشکی، بهداشتی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

اورینگ های متری

اورینگ های متری دارای کورد هایی بصورت متری می باشد که در صنایع مختلف و ماشین آلات نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

اورینگ وایتون

اورینگ وایتون یا FKM، به دلیل مقاوم بودن در برابر مواد شیمیایی، حرارت، اسید ها، نفت، اوزون، آتش و بنزین، در صنایع مختلفی مانند صنایع شیمیایی، صنایع فولاد و صنعت نفت و گاز نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد اورینگ لاستیکی

همانطور که گفتیم، اورینگ های لاستیکی به عنوان آب بند بین دو قطعه قرار می گیرد و از نشت گاز و مایعاتی مانند آب ، روغن و بنزین جلوگیری می کند. علاوه بر این، کاربرد دیگر اورینگ های لاستیکی این است که بعنوان فاصله انداز بین دو قطعه صنعتی یا غیر صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد و یا لقی بین آن ها را از بین می برند. می توانید محصولات واشر لاستیکی را در صفحه مربوطه در وبسایت نوین رابر مشاهده نمایید.

بیشتر بخوانید

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *