ردکردن این
اورینگ NBR چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اورینگ NBR چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اورینگ NBR چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اورینگ لاستیکی، حلقه ی لاستیکی دایره ای مانند و از جمله آب بند هایی برای جلوگیری از نشت مایع یا گاز هستند که در دو سیستم دینامیک و استاتیک می باشد و کاربرد فراوانی نیز دارد که رایج ترین نوع آن، اورینگ NBR است. اورینگ لاستیکی در سیستم دینامیک یا متحرک، جهت آب بندی بین دو قطعه متحرک استفاده می شود و در سیستم های استاتیک یا ثابت، جهت ایجاد فاصله و شیار بین دو قطعه ثابت مورد استفاده قرار می گیرد که نسبت به اورینگ های متحرک با مواد مقاوم و سخت پذیر تولید می شوند. یکی از انواع اورینگ ها، اورینگ NBR است و یکی از با کیفیت ترین و کاربردی ترین نوع اورینگ ها می باشد که با هیدروژنه شدن توسط الاستومر های مصنوعی نیترین، در واحد های بوتادین پلیمر تولید می شود. اورینگ NBR نوعی لاستیک مصنوعی می باشد که با عنوان لاستیک بوتادین آکریلونیتریل نیز شناخته می شود و زیر مجموعه ای از پلیمر ها است.اورینگ NBR در برابر انواع مواد شیمیایی مانند حلال ها، اسید، روغن، صابون و انواع مواد شیمیایی مقاوم است، همچنین در برابر عوامل جوی و فشار نیز انعطاف پذیری بالایی داشته و دارای مقاومت حرارتی حدود 40 تا 120 درجه سانتیگراد می باشد.

لاستیک NBR چیست؟

لاستیک NBR یک الاستومر کوپلیمری سنتزی و ترکیبی لاستیکی از آکریلونیتریل و بوتادین است. خواص فیزیکی و شیمیایی لاستیک NBR وابسته به ترکیبات نیتریل استT به این صورت که هر چه مقدار نیتریل موجود در این نوع لاستیک بیشتر باشد، مقاومت آن نیز در برابر روغن، بنزین و سایر مواد شیمیایی بیشتر خواهد بود ولی در عین حال به همان اندازه میزان انعطاف پذیری این نوع لاستیک نیز کاهش می یابد. لاستیک NBR با وجود آکریلونیتریل در ساختار آن سمی نیست زیرا این ماده حتی در آب هم یونیزه نشده و یون سیانید تولید نمی کند.علاوه بر این، لاستیک NBR کاربرد مختلفی در صنایع دارد. ازجمله صنعت خودروسازی و هوانوردی، به منظور تولید شیلنگ های جابجایی بنزین، تانکر های بنزین، درزگیر ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در صنعت هسته ای نیز جهت تولید دستکش های حفاظتی نقش عمده ای دارد. از دیگر کاربرد این نوع لاستیک ها، استفاده در صنعت هوانوردی است زیرا ماده یاد شده در برابر گستره بزرگی از دماها، از منفی 40 الی 180 درجه سانتی گراد مقاوم می باشد.

انواع دیگر اورینگ ها

علاوه بر اورینگ NBR ، اورینگ ها بر اساس متریال و ابعاد گوناگونی به دسته های مختلف دیگری نیز تقسیم می شوند. برای مشاهده آنها با نوین رابر همراه باشید. اورینگ ها دارای دودسته کلی اورینگ مدار بسته و اورینگ متری می باشند با متریال های مختلف که در ادامه به صورت مختصر توضیح خواهیم داد.

اورینگ معمولیSBR

اورینگ های SBR یا اورینگ های استایرن بوتادین از دست اورینگ های لاستیکی هستند که از نظر قیمت نسبت به اورینگ های NBR ارزان تر هستند و همچنین به دلیل مقاوم بودن در برابر مایعات هیدرولیک، مایعات ترمز و آب بیشتر در صنایع آب و فاضلاب و سیستم ترمز هیدرولیک مورد استفاده قرار می گیرند.علاوه بر این، این نوع از اورینگ ها در برابر اسید های آلی و غیرآلی نیز مقاومت بالایی دارند.

اورینگ ضد گازترش یاHNBR

این نوع از اورینگ، از اشباع نیتریل و هیدروژن حاصل می شود و نسبت به اورینگ NBR در برابر روغن و گازهای خورنده، دارای مقاومت با درجه حرارت بالا نیز می باشد.

اورینگ ضد اسید یا EPDM

اورینگ مدار بسته ضد اسید یا EPDM در برابر مواد اسیدی، گاز ها، زنگ زدگی، آب شور، ازون و همچنین شرایط سخت جوی نیز دارای مقاومت بالایی نیز می باشد.

اورینگ سیلیکون

این نوع اورینگ سیلیکون، الاستیسیته خود را در دمای 60 الی 220 درجه سانتی گراد حفظ می کنند و به دلیل مقاومت حرارتی ، الکتریکی بالا و رنگ پذیری خوب در صنایع بهداشتی ، پزشکی و مواد غذایی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

اورینگ وایتون یا FKM

اورینگ وایتون یکی از اورینگ های پرکاربرد در سیستم آب بندی اورینگ وایتون می باشد که به دلیل ساختار خاصی که دارد در آب بندی اسید ها، سوخت ها و تجهیزات گازسوز مورد استفاده قرار می گیرند.

اورینگ NR-SBR

اورینگ NR-SBR ، اورینگ هایی با خاصیت ارتجاعی، مقاومت پارگی بالا و استحکام کششی هستند.

اورینگ NBR چه کاربرد هایی دارد؟

اورینگ NBR از جمله پرکاربرد ترین اورینگ ضد روغن است که در صنعت های مختلف از جمله صنعت خودرو سازی و تاسیسات خانگی در جهت ساخت قطعات، مورد استفاده قرار می گیرد. اورینگ های NBR یکی از کشسان ترین آب بند ها می باشد که جهت جلوگیری از لغزش دو اتصال بر روی هم و اجازه ندادن جهت خروج سیال از آن اتصال و همچنین جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل اتصال مورد استفاده قرار می گیرد. برای سهولت استفاده اورینگ هارا به صورت جعبه ای در اختیار مشتریان قرار می دهند که به اصطلاح به آنها جعبه اورینگ می گویند.

بیشتر بخوانید

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *