پرش به محتوا

رابر لاینینگ | انواع رابر لاینینگ و کاربرد آن

لابر لاینینگ که با نام های آستر لاستیکی، عایق لاستیکی، عایق ضد سایش، عایق ضد اسید، عایق مخازن یا رابر کاری نیز شناخته می شود، نوعی عایق لاستیکی مقاوم و به ضخامت 3 الی 20 میلی متر است که جهت محافظت از تجهیزات، لوله ها و قطعاتی که در معرض انواع مواد شیمیایی، مواد اسیدی، خوردگی و سایش قرار دارند، مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع رابر لاینینگ

رابر لاینینگ ها با توجه به شرایط محیطی و عملکرد کاری به دو دسته رابر لاینینگ ضد سایش، رابر لاینینگ ضد اسید، رابر لاینینگ نرم طبیعی و رابر لاینینگ سخت مصنوعی تقسیم بندی می شوند که در ادامه مطلب هر کدام را به طور مفصل شرح می دهیم.

رابر لاینینگ ضد سایش

در برخی از صنایع مانند صنعت معدن، ممکن است برخی از دستگاه ها و تجهیزات مانند لوله ها، داکت های ارتباطی، مخازن و انواع باکس ها در برابر تماس با برخی مواد خورنده دچار ساییدگی و خوردگی و درنهایت موجب از بین رفتن آن ها شوند. به همین منظور با انجام رابر لاینینگ و پوشش عایق لاستیکی میتوان تجهیزات را از انواع سایش ها و خوردگی ها محافظت کرد.

رابر لاینینگ ضد اسید

این نوع از رابر لاینینگ در برخی از صنایع مانند صنعت پتروشیمی، جهت محافظت از مخازن فلزی و فولادی در برابر خوردنگی ناشی از مواد اسیدی مورد استفاده قرار می گیرند. نکته مهم در ارتباط با این نوع از عایق ها این است که نوع و ضخامت این عایق ها با توجه به نوع مواد اسیدی می باشد.

رابر لاینینگ نرم طبیعی

این نوع از رابر لاینینگ ها، دارای لاستیک هایی از نوع لاستیک پلی نرم با خاصیت ارتجاعی بودن و انعطاف پذیری بالا هستند که در برابر انواع ساییدگی ها مقاومت بالایی دارد. این نوع از رابر لاینینگ، جهت پوشش مخازن، پوشش پمپ، پوشش لوله و… در برابر اسید هیدروکلریک و محلول های سولفوریک اسید مورد استفاده قرار می گیرند.

رابر لاینینگ سخت

این نوع از رابر لاینینگ ها دارای لاستیک هایی از نوع لاستیک های پلی سخت می باشد که برخی از آن ها بر اساس گرافیت هستند که در برابر مواد شیمیایی و درجه حرارت بالا مقاوم بوده و برخی نیز بر اساس آستر های لاستیکی ولکانیزه می شوند که نیازی به پخت ندارند. رابر لاینینگ های سخت با مقاومت در برابر انواع مواد شیمیایی و انعطاف پذیری بالا، در راکتور ها و مخازن ذخیر سازی مورد استفاده قرار می گیرند.

نحوه عملکرد و اجرای رابر لاینینگ

رابر لاینینگ ها از نظر اجرا و نحوه عملکرد به دو دسته گرم و سرد تقسیم بندی می شوند.
در روش گرم، پوشش های لاستیکی خام به صورت ورقه در مخزن نصب می شوند و سپس با فشار و حرارت بالا و انجام عملیات کیورینگ، در اتوکلاو و یا با بخار و آب داغ در سایت، ولکانیزه شده تا در برابر مواد شیمیایی و سایش مقاوم شود.
در روش سرد، پوشش های خام لاستیکی پس از تولید در کارخانه، ولکانیزه می شوند و دیگر نیازی به عملیات پخت و کیورینگ ندارند و به همین ترتیب و به صورت آماده در محل مورد نظر نصب می شود .

کاربرد رابر لاینینگ

رابر لاینینگ یا عایق لاستیکی، پوششی در ضخامت های مختلف هستند که در شرایط صنعتی جهت محافظت از تجهیزات و قطعاتی مانند مخازن اسیدی، مخازن مواد سیمیایی، مخازن آب، مخازن مواد اشتعال زا، لوله های انتقال آب، لوله های دوغاب و همچنین تانکر های کامیون در برابر انواع مواد شیمیایی، مواد اسیدی، سایش و خوردگی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.