پرش به محتوا

ضربه گیر لاستیکی | ضربه گیر لاستیکی چیست؟

ضربه گیر لاستیکی یا لرزه گیر، قطعاتی متشکل از ترکیب لاستیک و ورق های فولادی در سایز و ابعاد مختلف هستند که کار آن کنترل ضربه های مکانیکی ناشی از کارکرد دستگاه ها است که میتواند موجب فشار برسطح و ایجاد خرابی در شکل دستگاه شود. بنابراین با استفاده از ضربه گیر، این اثرات تا جایی که ممکن است کاهش می یابد و همین امر موجب افزایش طول عمر دستگاه و سایر قطعات می شود. علاوه بر این، جنس ضربه گیر لاستیکی با توجه به شرایط کاری مانند محیط اسیدی، حرارت بالا، مجاورت با نور مستقیم خورشید و روغن های صنعتی و غیر صنعتی انتخاب می شود که شامل جنس هایی از قبیل: کامپند های کلروپرنCR ، نیتریل یا NBR ، سیلیکون EPDM ، کامپند های لاستیک طبیعی و لاستیک سنتزی مصنوعی یا SBR می باشند. درصورتی که از مواد و جنس مناسب با محیط برای ضربه گیر استفاده نشود ممکن است باعث خرابی و عدم کارایی ضربه گیر شود.

بیشتر بخوانید: لرزه گیر لاستیکی

مزیت های ضربه گیر لاستیکی

ضربه گیر لاستیکی دارای کاربرد و مزیت هایی در زمینه فعالیت های صنعتی و غیر صنعتی نیز می باشند از جمله این مزایا: قابلیت جذب صدا سبک بودن و امکان نصب آسان عدم نیاز به واشر عدم حساسیت به دما انعطاف پذیری بالا قابلیت برگشت پذیری در برابر دفرمه شدن قابلیت انجام حرکات جانبی و محوری به طور همزمان

کاربرد ضربه گیر لاستیکی چیست؟

اصلی ترین کاربرد ضربه گیر های لاستیکی، جلوگیر از ضربه و لرزش است که میتواند منجر به خرابی دستگاه و حرکت قطعات شود.علاوه بر این، ضربه گیرهای لاستیکی برای جداسازی و محافظت دو سطح به کاربرده می شوند که در فعالیت هایی از جمله: الکترونیک، هوافضا، مراقبت های بهداشتی، حمل و نقل و… به کار می روند. علاوه بر این، متداول ترین کاربرد ضربه گیر های لاستیکی، محافظت لبه ای، کوسنینگ و جذب ضربه در وسایل نقلیه جهت محافظت از بدنه یا درب های ماشین در برابر ضربه می باشد.