ردکردن این
انواع نوار نقاله

انواع نوار نقاله

انواع نوار نقاله

نوار نقاله که با نام های تسمه نقاله و کانوایر نیز شناخته می شود، نوعی تسمه لاستیکی و فلزی است که توسط گیر بکس یا موتور جهت انتقال وسایل و محصولات مورد استفاده قرار می گیرند. نوار نقاله از اجزایی از جمله رولیک لاستیکی، درام، شاسی فلزی، لاستیک، غلطک، الکتروموتور، الکتروگیربکس، پولی، دنده، زنجیر و… تشکیل شده است که گاهی بصورت شیب دار مواد و محصولات را در شرایط بهتر و سریع تر حمل می کند.

نحوه عملکرد نوار نقاله

دستگاه نوار نقاله ( تسمه نقاله )، که به آن دارمز یا طبلک نیز گفته می شود، با استفاده از دو یا چند قرقره، به طور پیوسته با تعدادی قلاب، چرخ دنده، سطل و کمر بند های لاستیکی بر روی یک حلقه دور می زند و میچرخد.از طرفی دیگر، کمربند های لاستیکی نیز خود توسط غلطک هایی در امتداد مسیر جریان می یابند. به این صورت به راحتی میتوان وسایل و محصولات را با قرار دادن بر روی آن جا به جا و انتقال دهیم.

انواع مختلف نوار نقاله

نوار های نقاله یا کانوایر، با توجه به کاربرد و میزان تحمل وزن وسایل به انواع مختلفی از جمله نوار نقاله بارگیری، نوار نقاله ناودانی، نوار نقاله غلطکی، نوار نقاله زنجیری، نوار نقاله مغناطیسی، تسمه نقاله شیب دار، تسمه نقاله لاستیکی، نوار نقاله PVC، تسمه نقاله نمدی، تسمه نقاله مدولار و تسمه نقاله الواتوری نیز تقسیم می شوند که در ادامه مطلب به بررسی دقیق تر هر یک از موارد ذکر شده می پردازیم.

نوار نقاله بارگیری

نوار نقاله بارگیری یکی از پرکاربرد ترین انواع نوار نقاله می باشد که جهت بارگیری و حمل سریع مواد در صنایع و کارخانه هایی مانند کارخانه سیمان و  صنایع مواد معدنی مورد استفاده قرار می گیرد.

نوار نقاله ناودانی

نوار نقاله ناودانی، نوع دیگری از نوار نقاله می باشد که همانطور از نام آن پیداست، شبیه به ناودان است و از چند قسمت سر نوار نقاله، ته نوار نقاله، سازه میانی، رولیک، درام و نوار نقاله پایه تشکیل شده. این نوع از نوار نقاله دارای ناودان های کوچک و بزرگی است که جهت جابجایی و حمل سنگ ریزه ها و محصولات ریز کاربرد فراوان دارد.

نوار نقاله غلطکی

نوار نقاله غلطکی یا رولیکی دارای یک سری غلطک و رولیک هایی هستند که بر روی بدنه مخصوصی از ورق ناودانی یا خمکاری قرار می گیرند. نوار نقاله غلطکی یکی از پرکاربرد ترین نوع نوار نقاله می باشد که جهت حمل و جابجایی اجسام سنگین کاربرد فراوانی  دارد.

 

نوار نقاله غلطکی

نوار نقاله زنجیری

نوار نقاله زنجیری، شامل زنجیر و پره هایی می باشد که به دلیل مکانیزم کششی و انعطاف پذیر بودن در صنایعی مانند، صنایع راه، صنایع تولیدی، صنعت معدن، فولاد و سیمان، صنایع غذایی و انبار داری نیز کاربرد فراوان دارد. نوار نقاله زنجیری با توجه به ابعاد وسایل، با عرض نواری مناسب تولید می شوند. ترتیب بندی زنجیر های این نوع از نوار نقاله توسط یک موتور انجام می شود که در مسیر های طولانی به صورت ثابت و در مسیر های کوتاه می تواند جا به جا شود. در ادامه با نوین رابر همراه باشید.

نوار نقاله مغناطیسی

نوار نقاله مغناطیسی یا آهنربایی، با استفاده از آهنربا، خاصیت مغناطیسی به دستگاه می دهد که همین امر موجب حمل محصولات نیز می شود. در این این نوع نوار نقاله، الکترو مغناطیس ها با فاصله های یکسان در بستر نوار در کنار یکدیگر قرار می گیرند و هنگام روشن شدن و زمان بندی مناسب، محصولات مغناطیسی را با مقاومت در برابر اثرات جاذبه حمل کند. نوار نقاله های مغناطیسی در صنایعی مانند معدن، مواد غذایی، بازیافت، ساخت و ساز و صنایع شیمیایی کاربرد فراوانی نیز دارند.

تسمه نقاله لاستیکی

لایه زیری و بالایی نوار های نقاله پلاستیکی و داخل آن از تار پود های منجید تشکیل شده است. تار و پود این این نوار ها از رشته هایی از جنس کتان،آرامید، فولادی، پلی استر و نایلون می باشد که موجب افزایش استحکام نوار نیز می شود. تمام قسمت های رو و پشت نوارنقاله های لاستیکی را لاستیک پوشانده که در صنایع مختلفی مانند صنعت معدن، سیمان، سنگ و فلزاتی که تماس مستقیم با مواد خوراکی ندارند نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

نوار نقاله PVC

نوع دیگر، نوار های نقاله PVC می باشد که جایگزین نوار نقاله های پلاستیکی شده و در سایز و اندازه های مختلفی در صنایع خوراکی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند. نوار های نقاله PVC به صورت مدار بسته یا کلوز لوپ مواد غذایی و بهداشتی را به قسمت ها مختلف کارخانه حمل و جابجا می کند.

تسمه نقاله نمدی

تسمه نقاله پارچه ای یا نمدی، دارای لایه بالایی از جنس نمد و یا پارچه می باشد که همانند لاستیک نوار نقاله PVC، در صنایع مواد غذایی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرند.

تسمه نقاله مدولار

تسمه نقاله مدولار کاملا از جنس پلاستیک بوده به این صورت که قطعات پلاستیکی با سایز استاندارد مونتاژ شده و تویط پین یا قفل ضد آب کنار یکدیگر قرار می گیرند. این نوع از نوار نقاله بیشتر در خط شست و شوی صنایع مواد غذایی و بهداشتی کاربرد دارند.

تسمه نقاله الواتوری

تسمه های الواتوری یا برزنتی، همانند نوار نقاله های پلاستیکی می باشد ولی با این تفاوت که دارای انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سایر نوار نقاله های پلاستیکی می باشد و لایه بالا و زیرین آن از برزنت است.

کاربرد نوار نقاله

نوار نقاله ها در سیستم های انتقالی و حمل محصولات در فرودگاه ها، فروشگاه ها، گمرک نیز مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین در بارگیری ها، تخلیه ی بار و خطوط تولید و مونتاژ کارخانه ها و کارگاه ها نیز کاربرد فراوانی دارند.
علاوه بر موارد ذکر شده، نوار نقاله ها در صنایع مختلف مانند صنعت معدن، صنایع مواد غذایی، صنایع دارویی و بهداشتی، بازیافت و… نیز کاربرد فراوانی دارند.

بیشتر بخوانید

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *