ردکردن این
روکش-غلطک-اصلی | نوین صنعت

روکش غلطک لاستیکی (قسمت دوم)

روکش غلطک لاستیکی چیست؟

غلطک ها به دلیل دوار بودن به جهت بالا بردن سرعت انتقال محصولات در خط تولید صنایع گوناگون استفاده کاربردی و موثری دارند، در این میان به منظور کاهش اصطکاک زیاد و سایش و آسیب رساندن به غلطک ها از روکش غلطک استفاده می کنند. روکش غلطک لاستیکی که از جنس لاستیک یا PVC می باشد، یکی از انواع روکش غلطک است که وظیفه پیشگیری از خوردگی و سایش سطح درام غلطک ها را بر عهده دارند و در صنایع مختلف برای پوشش غلطک ها مورد استفاده قرار می گیرند. روکش های غلطک لاستیکی نقش گسترده ای در صنایع دارند، از جمله مهمترین دلایل استفاده آن ها در صنایع گوناگون که موجب دقت عمل در فرآیند تولید این محصول می شوند به اختصار در زیر بیان شده است:
۱. خاصیت ضد سایش آن ها نسبت به فلز که بیشتر در محیط هایی که غلطک ها بیشتر با مشکل سایش و خوردگی مواجه هستند، استفاده می شود.
۲. مقاوم بودن روکش لاستیکی در برابر مواد شیمیایی و محافظت از غلطک ها در محیط هایی که با مواد اسیدی، بازی، هیدروکربن ها، حلال ها و سایر مواد کار می کنند.
۳. استفاده از روکش پلاستیکی به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی غلطک به دلیل سایش، ضربه، خراش و ارتعاشات مکانیکی
۴. استفاده از روکش لاستیکی به منظور کاردهی ابلای غلطک ها در شرایط جوی متفاوت ( سرما و گرما)
۵. خاصیت ارتجاعی بودن لاستیک مورد استفاده در روکش های لاستیکی که بسیار سریع به شکل اصلی خود باز می گردد.
شرکت نوین صنعت در سال ۱۳۵۸ با هدف فعالیت در زمینه تولید انواع قطعات لاستیکی و پلیمری تاسیس گردید، با دارا بودن انواع مختلف:
و هزاران محصول لاستیکی در سایز و متریالهای مختلف، گامی قدرتمند در جهت پیشرفت صنعت کشور و کمک به خودکفایی میهن عزیزمان برداشته است.
محصولات لاستیکی | نوین صنعت
محصولات لاستیکی صنعتی

روکش غلتک یا روکش چرخ لاستیکی دارای تنوع بسیار بالایی می باشد و نمیتوان به طور مفصل به آنها در یک مقاله پرداخت. برای درک بهتر و آشنایی با انواع این نوع روکش ها و کاربردهای آنها، سعی بر این داریم که همه ی مطالب را در 3 مقاله و به طور کامل شرح دهیم. شما در این مقاله قسمت دوم را مشاهده می فرمایید. شما میتوانید قسمت اول این مقاله را در اینجا مشاهده نمایید.

روکش غلطک سیلیکون

روکش غلطک یکی از انواع روکش های لاستیکی محسوب می شود که بخاطر پلیمر استفاده شده در آن به این نام شناخته شده می باشد. روکش غلطک سیلیکون به علت خاصیت های ویژه ای که دارد در صنایع مختلف کاربردهای گوناگون دارد.

از جمله این ویژگی ها عبارتند از:

مقاوم در برابر دما: روکش غلطک سیلیکون می توانند حرارت تا ۲۰۰درجه را با کار مداوم تا ۱۰ هزار ساعت را بدون جایگزین انجام دهند و در صورتی که دما به صورت لحظه ای تا ۳۰۰ درجه افزایش یابد، روکش غلطک سیلیکون کارایی منحصر به فرد خود را همچنان حفظ می نماید.

مقاوم در برابر سرما: یکی از خصوصیات بارز روکش غلطک سیلیکون به دلیل پلیمر سیلیکون استفاده شده در آن مقاومت در برابر سرما از دمای ۵۵- درجه الی ۷۰- درجه سانتی گراد می باشد که خصوصیات الاستیسیته خود را حفظ می نماید.

مقاومت محیطی: یکی از شاخص ترین ویژگی های روکش غلطک سیلیکون در مقایسه با دیگر روکش غلطک ها، مقاومت محیطی در شرایط سخت آب و هوایی باد، باران، سایش حاصل از ریزگرد و عدم جذب آلودگی میباشد که نقش مهمی را در استفاده از روکش غلطک سیلیکون در صنایع مختلف کاربردی کرده است.

مقاوم در برابر بخار: در صورت استفاده از روکش غلطک سیلیکون در شرایط سخت و استفاده مداوم و طولانی از آن، فقط امکان جذب رطوبت را حداکثر به میزان ۱% دارد و بدون تغییر در شرایط عملکردی آن همچنان بازده بالا و مطمئن دارد.

مقاوم در برابر آتش: روکش های غلطک سیلیکونی با ویژگی خاموش شونده، در زمان مجاورت با آتش به راحتی آتش نخواهند گرفت و با توجه به این قابلیت مهار آتش سیلیکون ها در نیروگاهها و مشاغل با قابلیت اشتعال پذیری مورد استفاده می باشند.

کاربرد روکش غلطک سیلیکون

روکش غلطک سیلیکون، به علت مقاومت در برابر حرارت بالا، مقاومت شیمیایی خوب، خاصیت آنتی باکتریال و بهداشتی بودن، عدم چسبندگی به مواد دیگر اما استحکام کششی کم در صنایع مختلف به کار گرفته می شوند:

غلطک تنظیم حرارت پارچه، کپی عکس، صنایع چاپ و بسته بندی، تجهیزات لیبل زن و رنگسازی، صنعت ریسندگی و بافندگی، کارخانجات کاغذ و مقوا سازی، صنایع فولاد و نورد و صنایع بسته بندی مواد غذایی
روکش-غلطک-سیلیکون | نوین صنعت

روکش غلطک ترموزول

دستگاه های رنگرزی در صنعت چاپ پارچه و نساجی به دستگاه هایی گفته می شوند که به منظور رنگرزی صنعتی استفاده می شوند. دستگاه ترموزول یکی از انواع دستگاه های رنگرزی صنعت چاپ و نساجی می باشد که برای چاپ طرح و رنگرزی پارچه مورد استفاده قرار می گیرد. در ماشین های رنگرزی ترموزول باید قطعه ای باشد که حرکت یکنواختی را میان چارپه و محلول رنگرزی برقرار کند و با افزایش این حرکت جذب رنگ کالا از محلول رنگرزی و پخش شدن یکنواخت مواد رنگزا در کل نقاط پارچه را به همراه داشته باشد. این حرکت نسبی تنها با استفاده از غلتک ها امکان پذیر می باشد که در سیستم ترموزول تعبیه شده اند.
غلتک ترموزول موجب هدایت بهتر پارچه و کالا به سمت محلول رنگرزی می شود. به همین دلیل روکش غلطک ترموزول که از جنس لاستیک می باشد باید به نحوی باشد تا در برابر مواد شیمیایی رنگ و رطوبت مقاومت داشته باشد و از دوام و استحکام کافی برخوردار باشد تا با طول عمر مفید استفاده بیشتر و بهتری از غلتک ترموزول در صنعت چاپ داشته باشیم. بعد از رنگرزی پارچه با محلول رنگرزی، کالای مورد نظر توسط غلتک های به کار رفته در دستگاه ترموزول به قسمت اتاقک های خشک کن هدایت می شوند که در نتیجه روکش غلطک ترموزول نیز باید در برابر حرارت و دما مقاومت بالا داشته باشند. روکش غلطک ترموزول از جنس لاستیک، EPDM، وایتون، NBR و … می باشد که دارای مقاومت حرارتی، شیمیایی، اسیدی و بازی را دارا هستند.
روکش-غلطک-ترموزول | نوین صنعت

شما میتوانید ادامه مقاله و آشنایی با انواع روکشهای غلطک لاستیکی را در اینجا مشاهده نمایید