ورق پلی اورتان

ورق پلی اورتان

ورق پلی اورتان، از جمله انواع ورق های لاستیکی است که در صنایع لاستیک سازی تولید شده و کاربردهای متعددی در صنایع گوناگون دارد. پلیمر مورد استفاده برای تولید این محصول، با نام های پلی یورتان و یا اورتان، در سال 1937 توسط یک شیمی دان آلمانی به نام اوتو بایر کشف شد. ورق پلی یورتان، کاربرد زیادی در ساخت پوشش برای مخازن و لوله هایی که در شرایط سخت تحت کاربری واقع می شوند، دارد.

این پلیمر در دهه 1980 میلادی، توسط جمعی از دانشمندان توسعه یافته و از ویژگی های مختلفی برخوردار شد. مقاومت در برابر تغییرات دمایی و میزان سختی مناسب در مواجهه با حرارت، از جمله خصوصیات ورق PU می باشند. گفتنی است گریدهای مختلفی از این محصول در بازار وجود دارد. ویژگی های ورق پلی اورتان در میان طیف گسترده ای از مواد پلیمری، از مواد ترموست گرفته تا بسپارهای نرم، متغیر می باشد.

این محصولات در مواجه با انواع مواد شیمیایی به لحاظ شیمیایی، بی اثر بوده و هیچگونه محدودیتی برای بکارگیری آنها در مجاورت حلال ها، اسیدها و قلیاهای شیمیایی وجود ندارد. در ادامه این مطلب به شناخت و توضیح ویژگی ها و کاربرد در انواع ورق پلی اورتان خواهیم پرداخت.

کاربردهای ورق پلی اورتان

ورق های پلی اورتان می توانند، عایق بسیار خوبی برای بخش های مختلف ساختمان باشند. گفتنی است، این محصول عایق بسیار خوبی در انتقال حرارت بوده و برای استفاده به عنوان کفپوش نیز مناسب است. البته باید توجه داشت که این ورق در برابر حریق مقاومت نداشته و ترکیبات آن شعله پذیر می باشند.

هر چند راه های مختلفی برای این حل این مشکل ابداع شده و برخی از نمونه های تولید شده از این محصول در برابر آتش نیز مقاومت دارند. کیفیت سطحی در ورق های پلی اورتان و ظاهر براق آنها، به استفاده از آنها برای کاربردهای دکوراتیو نیز کمک نموده است.

از سوی دیگر بافت متراکم در ورق پلی اورتان به مقاومت آن در برابر پارگی، سایش و دیگر آسیب های فیزیکی کمک می کند. ورق های PU در برابر اشعه های خورشید، نیز مقاومت بالایی دارند. از همین رو می توان در کاربردهای صنعتی از جمله ساخت پوشش برای تولیدات و تجهیزات نیز استفاده نمود.

انعطاف و مقاومت مکانیکی موجود در ورق پلی یورتان موجب شده تا این محصول هم در سطوح داخلی و هم در سطوح خارجی مورد کاربرد واقع شود. طول عمر بالای این محصول و مقاومتی که در برابر آسیب های محیطی دارد، یکی از دلایل اصلی استقبال و استفاده بیشتر مصرف کنندگان از این نوع ورق لاستیکی می باشد.

این محصولات در برخی از انواع به نسبت سایر ورق های لاستیکی، به جهت برخورداری از ویژگی زیست تخریب پذیری، برای ساخت قطعات مختلف، در صنعت پزشکی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنعت بسته بندی، صنعت ساخت و ساز، تعدادی از مصرف کنندگان انواع ورق های پلی اورتان در تولیدات و تجهیزات خود می باشند.

ویژگی های ورق پلی اورتان

در بخش قبلی به صورت مختصر به ویژگی های ورق پلی اورتان اشاره نمودیم. ویژگی های موجود در این محصولات، برگرفته از پلیمر بکارگیری شده در تولید آنها می باشد. در ادامه برخی از ویژگی های خاص در این تولیدات را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

قابلیت چسبندگی قوی به سطوح مختلف: این ویژگی به مصرف کننده کمک خواهد کرد تا بتواند ورق PU را به راحتی بر روی سطوح مختلف فیکس کرده و مورد استفاده قرار دهد.

غیر سمی: پلیمر پلی اورتان نیز مانند سیلیکون، کاملا غیرسمی بوده و به همین جهت می توان از آن در صنایع مختلفی که با سلامت انسان سروکار دارند، استفاده کرد.

ساختار مقاوم و ثابت در بازه دمایی وسیع: این محصولات در برابر تغییرات دمایی بسیار شدید مقاومت بالایی دارند. به همین دلیل در کاربردهایی مانند استفاده در لوازم حرارتی و … عملکرد مناسبی خواهند داشت.

وزن پایین: ورق PU به خلاف نمونه های مختلف از ورق های لاستیکی وزن پایینی داشته و به همین جهت حمل و نقل آن نیز بسیار راحت تر از نمونه های دیگر می باشد.

قیمت مناسب: قیمت ورق پلی اورتان نیز در مقایسه با ورق های تولید شده از دیگر انواع بسپار لاستیکی، کمتر است. این ویژگی در کنار خصوصیات دیگر کاربرد آن را بسیار افزایش داده است.

عدم انتشار گاز سمی در حریق: همانطور که بیان شد، برخی از انواع این محصول شعله پذیری بسیار پایینی داشته و اصطلاحا ضد حریق می باشند. اما نمونه های حریق پذیر نیز در هنگام سوختن، گاز سمی نداشته و این یک مزیت برای آنها به حساب می آید.

خرید ورق پلی اورتان

یکی از شرکت های معتبر داخلی که در طول دهه های گذشته به تولید و عرضه انواع مقاطع لاستیکی از جمله ورق های پلی اورتان پرداخته، صنایع لاستیک سازی نوین صنعت می باشد. خدمات گسترده این مجموعه، کیفیت محصولات، بکارگیری ماشین آلات مجهز و به روز و استفاده از مواد پلیمری مرغوب در تولید، از جمله عوامل اعتبار بالای نوین صنعت در این عرصه می باشد. شما می توانید برای خرید ورق پلی اورتان و دیگر قطعات لاستیکی با همکاران کارشناس ما در نوین رابر تماس برقرار نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 2 =