فندر لاستیکی

فندر لاستیکی

فندر لاستیکی یا فندر اسکله یا ضربه‌گیر اسکله، یک نوع از ضربه‌ گیر لاستیکی است که از جنس لاستیک یا چوب تهیه می‌شود. فندر لاستیکی در محل تماس شناور (کشتی) با اسکله نصب می‌شود تا در هنگام پهلوگیری شناور از برخورد آن با اسکله و ورود ضربه و خسارت به آن جلوگیری کند.

برخی از انواع فندرها در داخل بدنه شناور یا کشتی نیز از وارد شدن ضربات در اثر برخورد با دیگر شناورها یا اسکله‌های فاقد فندر لاستیکی استفاده می‌شود. فندر لاستیکی توانسته امروزه جایگزین فندرهای چوبی درگذشته شود. وظیفه اصلی فندرهای لاستیکی جذب نیروی جنبشی شناورها هنگام پهلوگیری در اسکله و پخش ضربه به‌صورت یکنواخت در بدنه شناور است. فندرهای لاستیکی امروزه به دلیل جذب بیشتر انرژی و طول عمر بالاتر به‌مراتب بیشتر از فندرهای چوبی استفاده می‌شوند.

استفاده از فندرهای لاستیکی در صنعت دریانوردی یکی از ملزومات است. انتخاب نوع و اندازه فندر لاستیکی به وضعیت اسکله، وضعیت شناور، اندازه شناور، شرایط پهلوگیری شناور و هزینه‌های موجود تعیین و مورداستفاده قرار داده می‌شود.

فندر لاستیکی

فندرهای لاستیکی از جنس لاستیک تهیه می‌شود که بر اساس شکل ظاهری به 6 دسته تقسیم می‌شوند: فندر استوانه‌ای، فندر D شکل، فندر V شکل، فندر سلولی، فندر برشی و فندر مخروطی.

یکی از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین نوع فندر لاستیکی، فندر استوانه‌ای است که با شکل و ظاهر ساده‌ای که دارد در همه اسکله‌ها با کاربری‌های مختلف قابلیت استفاده دارد. همان‌طور که از نام این نوع فندر مشخص است شکل طاهری آن به‌صورت استوانه‌ای است که با کمک زنجیر، تسمه یا براکت به بدنه اسکله متصل می‌شود. مقدار قدرت جذب انرژی در این نوع از سایر فندرها کمتر است اما به دلیل سادگی و کاربرد آن بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

یکی از انواع پرکاربرد فندر لاستیکی که در تمامی جهان مورداستفاده قرار می‌گیرد، فندر سلولی است. این فندر به دلیل قدرت جذب انرژی بالا و ظرفیت متغیر در بین مصرف‌کننده محبوبیت پیداکرده است. فندر سلولی ترکیبی از لاستیک و فولاد است که به دلیل خاصیت ارتجاعی آن و اتساع سه‌بعدی توانسته سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص دهد. با قرار گرفتن صفحات فولادی در بدنه فندر و پخت آن، مقاومت و استحکام آن در برابر فشارهای عمودی و افقی بیشتر می‌شود. فندر سلولی با استفاده از زنجیر، راکت و بولت به اسکله نصب می‌شود. به دلیل قدرت جذب انرژی بالا، قدرت بالای پخش فشار در سطح، اندازه‌های متفاوت و کمک به عملکرد مناسب پهلوگیری شناور از فندر سلولی بیشتر در اسکله‌های باربری استفاده می‌شود.
فندر مخروطی در دسته فندرهای سلولی قرار می‌گیرد و بیشتر برای اسکله‌هایی که ضربات سنگین به آن وارد می‌شود و یا پهلوگیری با زاویه بزرگ موردنیاز است، کاربرد دارد. ساخت این فندر و شکل ظاهری آن موجب شده تا از تراکم بیش‌ازحد آن خودداری شود و در برابر ضربات و ارتعاشات ناگهانی مقاوم باشد.
این نوع فندر لاستیکی ازنظر شکل ظاهری به دودسته DD و DO تقسیم می‌شود. نصب آسان، قدرت جذب بالای انرژی و کاهش نیروی عکس‌العمل، قابلیت نصب بر روی بدنه شناور و کشتی‌ها به دلیل کم‌عرض بودن فندر از مواردی است که در اکثر اسکله‌ها از فندر D شکل استفاده می‌شود.
این نوع فندر از دسته فندرهای ARCH است که به دلیل کارایی بالا و سازگاری با انواع اسکله‌ها، یکی از رایج‌ترین و پرمصرف‌ترین نوع فندر لاستیکی است. فندر لاستیکی V شکل باقابلیت تجهیز با پد و فرانتال فریم و تولید در اندازه و شکل‌های متفاوت به مصرف‌کننده و مهندسین طراح پروژه این امکان را می‌دهد تا متناسب با پروژه خود بهترین نوع فندر را انتخاب کنند. نصب فندر V شکل با استفاده از بولت و واشر طبق خواست کاربران به سه صورت عمودی، افقی و مورب در اسکله انجام می‌شود. ازجمله مزایای فندر V شکل می‌توان به قدرت جذب انرژی بالا، نصب آسان، دوام و استحکام بالا، سایز متنوع و شکل مناسب برای جذب انرژی حداکثری را نام برد.

در فندر برشی صفحات فولادی با لایه‌ای از لاستیک به‌طور کامل پوشانده می‌شود و همین موجب ممانعت از خوردگی صفحات شده و درنتیجه در مقدار هزینه‌های نگه‌داری صرفه‌جویی می‌کند. فندر برشی با نصب آسان و قدرت جذب انرژی‌های پایین برای حفاظت از کشتی‌ها و اسکله نصب می‌شود.

همان طور که گفته شد، فندر لاستیکی به‌عنوان یک ضربه‌گیر برای جذب و دریافت انرژی شناور در هنگام پهلوگیری در اسکله استفاده می‌شود تا از وارد شدن آسیب به شناور جلوگیری شود. نکته مهم در طراحی فندر لاستیکی توجه به مقاومت بدنه شناور و مقدار نیرویی که اسکله می‌تواند تحمل کند، انجام می‌گیرد. قدرت جذب انرژی فندر باید از مقدار انرژی شناور بیشتر بوده و نیروی عکس‌العمل نباید از مقدار مقاومت بدنه کشتی و اسکله بیشتر باشد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =