نئوپرن لاستیکی

نئوپرن لاستیکی

نئوپرن لاستیکی

یکی از قطعات کاربردی در سازه‌های فولادی و بتنی ازجمله پل‌ها برای کنترل و مهار حرکات، نوسانات افقی، عمودی و چرخشی استفاده می‌شود را لاستیک نئوپرن یا بالشتک الاستومری می‌نامند. درواقع چندلایه لاستیک مسلح شده با فولاد که در محل اتصال بین دو قطعه نصب و قرار داده می‌شود، به‌منظور کاهش نوسانات و ارتعاشات وارد آمده به سازه را نئوپرن لاستیکی گویند.
نئوپرن یا بالشتک‌های الاستومری از کاربردی‌ترین قطعات جداساز در پل‌ها است که موجب مقاوم‌سازی و افزایش طول عمر مفید سازه می‌شود. این قطعه در دو نوع مسلح و غیرمسلح موجود است. بالشتک‌های ساده یا غیرمسلح با شکل ظاهری مکعب مستطیل یا استوانه‌ای که از قطعات ساده لاستیکی تشکیل‌شده است و بالشتک‌های مسلح یا ورقه‌ای شامل صفحات فولادی است که بافاصله‌های یکنواخت در بین الاستومر قرار دارد. نئوپرن بین دونقطه اتصال از سازه به‌منظور کاهش و انتقال نیروی ایجادشده در اثر ارتعاشات، انبساط و انقباض حرارتی بر روی سازه‌ها قرار داده می‌شود. به‌عنوان‌مثال با قرار گرفتن در زیر پل‌ها موجب می‌شود تا ارتعاشات وارد آمده را کاهش و نیروی برشی کمتری را به ستون‌ها انتقال دهد و یا در ساختمان‌ها در اثر جابجایی فونداسیون موجب می‌شود تا نیروی کمتری به اسکلت سازه انتقال دهد.

به دلیل استفاده از ماده سیلیکون در ساختار نوار تولیدشده، بسیاری از مزایای سیلیکون را می‌توان نام برد.
نئوپرن ها به دلیل مقاومت بالا در برابر فشارهای وارد آمده به سازه و تحمل وزن بالا برای جلوگیری از ارتعاشات در سازه‌ها قابلیت استفاده در سازه‌هایی مانند پل‌ها و ساختمان‌ها را دارد. علاوه بر این باوجود قابلیت سازگاری با شرایط آب و هوایی متفاوت می‌توان از آن در تمامی شهرها استفاده نمود. علاوه بر استفاده کردن نئوپرن لاستیکی در ساخت سازه‌ها می‌توان از آن برای تعمیر و افزایش مقاومت یک سازه قدیمی در برابر نوسانات و ضربات ناگهانی نیز استفاده نمود. به همین جهت در مرمت پل‌های قدیمی، ساخت پل‌های جدید، ساختمان‌های بزرگ فولادی و بتنی، سالن‌های ورزشی، سازه‌های صنایع نفت و پتروشیمی، مخازن پالایشگاه و دیگر سازه‌های بتنی مورداستفاده قرار داده می‌شود.
استفاده از نئوپرن در ساختمان برای مقاوم‌سازی سازه به‌عنوان لرزه‌گیر است. با قرار گرفتن بالشتک الاستومری بین فونداسیون و ستون‌ها، میرایی در ارتعاشات ناشی از زلزله بین فونداسیون و سازه ایجاد می‌شود که از تخریب و فروریختن ساختمان جلوگیری می‌کند.

نئوپرن از جنس فلز یا لاستیک به‌عنوان یک ضربه‌گیر لاستیکی در پل‌ها کاربرد دارد. توجه به مقدار بارگذاری پل‌ها در طراحی نئوپرن، افزایش مقاومت نئوپرن با دقت در مواردی مانند اشعه نور خورشید، باد و تغییرات جوی می‌تواند در افزایش عملکرد نئوپرن پل تاثیر مستقیم داشته باشد. نئوپرن پل به‌منظور پیشگیری از تخریب پل باگذشت زمان در برابر نیروهای مکانیکی عمودی و افقی وارد آمده، تنش‌ها و ارتعاشات ایجادشده از انقباض و انبساط و افزایش طول عمر مفید سازه استفاده می‌شود.

در مرحله اول که از مهم‌ترین موارد است تمیز نمودن سطح موردنظر از هرگونه آلودگی و گردوغبار است. مورد دوم عدم وجود حفره و یا برجستگی و فرورفتگی در سطح می‌باشد که در صورت وجود برجستگی یا فرورفتگی می‌توان با استفاده از اپوسکی سطح موردنظر را صاف و یکدست کرد. در سطوح فلزی باید دقت شود که سطح زنگ‌زدگی، خوردگی یا برجستگی نداشته باشد و نکته قابل اهمیت این است که به دلیل آسیب دیدن نئوپرن در دماهای بسیار بالا هرگونه جوشکاری در فلزات قبل از عملیات نصب نئوپرن انجام شود.
نئوپرن ها در دودسته لاستیک طبیعی و لاستیک مصنوعی قرار داده می‌شوند. با این تفاوت که نئوپرن های طبیعی از مقاومت کمتری نسبت به نوع مصنوعی آن دارد اما با توجه به قیمت مناسب و پایین‌تر بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد. استفاده از نئوپرن لاستیکی یا بالشتک الاستومری در سازه‌ها موجب افزایش طول عمر سازه و کاهش هزینه‌های می‌شود.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =