فندر لاستیکی

فندر لاستیکی و انواع آن

فندر لاستیکی

فندر لاستیکی بهترین گزینه برای ضربه گیری کشتی ها یا شناورها میباشد که از نوع لاستیک یا بعضا چوب موجود میباشند. فندر لاستیکی در اسکله ها، محل توقف یا روی بدنه شناور ها یا کشتی ها نصب میشوند. در گذشته معمولا در اطراف اسکله ها یا بدنه کشتی ها از ضربه گیرهای چوبی استفاده می کردند تا نیروی جنبشی در هنگام پهلو گرفتن را جذب، و به طور یکنواخت ضربه را توزیع کنند.

به طور کل فندر لاستیکی یا فندر اسکله یا ضربه‌گیر اسکله، یک نوع از ضربه‌گیر لاستیکی است که از جنس لاستیک یا چوب تهیه می‌شود. فندر لاستیکی در محل تماس شناور (کشتی) با اسکله نصب می‌شود تا در هنگام پهلوگیری شناور از برخورد آن با اسکله و ورود ضربه و خسارت به آن جلوگیری کند. استفاده از فندرهای لاستیکی در صنعت دریانوردی یکی از ملزومات است. انتخاب نوع و اندازه فندر لاستیکی به وضعیت اسکله، وضعیت شناور، اندازه شناور، شرایط پهلوگیری شناور و هزینه‌های موجود تعیین و مورد استفاده قرار داده می‌شود.

فندر های لاستیکی همانطور که از نامشان پیداست از جنس پلاستیک تهیه می شوند که بر اساس شکل ظاهری به چند دسته تقسیم بندی میشوند:

انواع فندر لاستیکی

فندر برشی: در فندر برشی صفحات فولادی با لایه‌ای از لاستیک به‌طور کامل پوشانده می‌شود و همین موجب ممانعت از خوردگی صفحات شده و در نتیجه در مقدار هزینه‌های نگه‌داری صرفه‌جویی می‌کند.

فندر D شکل: این نوع فندر لاستیکی به دو دسته DD و DO تقسیم میشوند، نصب آنها آسان و قدرت جذب انرژی بالایی دارند

فندر استوانه ای: از قدیمی ترین و پرکاربردترین نوع فندر لاستیکی هستند با شکل و ظاهر ساده در اکثر اسکله ها کاربرد دارند

فندر V شکل: این نوع فندر از دسته فندرهای ARCH است که به دلیل کارایی بالا و سازگاری با انواع اسکله‌ها، یکی از رایج‌ترین و پرمصرف‌ترین نوع فندر لاستیکی است.

انواع فندر لاستیکی

فندر سلولی: یکی از انواع پرکاربرد فندر لاستیکی که در تمامی جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد، فندر سلولی است. این فندر به دلیل قدرت جذب انرژی بالا و ظرفیت متغیر در بین مصرف‌کننده محبوبیت پیدا کرده است.

فندر مخروطی: فندر مخروطی در دسته فندرهای سلولی قرار می‌گیرد و بیشتر برای اسکله‌هایی که ضربات سنگین به آن وارد می‌شود و یا پهلوگیری با زاویه بزرگ موردنیاز است، کاربرد دارد.

فندر سکوهای نفتی یا شاکسل: شاکسل نوعی ضربه گیر است که مانند بقیه فندرهای لاستیکی در سیستم پهلوگیری شناورها در سکوهای دریایی مورد استفاده قرار میگیرد که از تلفیق فلز و لاستیک تولید میشود.

شرکت نوین صنعت در سال ۱۳۵۸ با هدف فعالیت در زمینه تولید انواع قطعات لاستیکی و پلیمری تاسیس گردید که در حال حاضر با بهره گیری از تکنولوژی روز جهان و استفاده از تجهیزات پیشرفته گامی قدرتمند در جهت پیشرفت صنعت کشور و کمک به خودکفایی میهن عزیزمان برداشته است.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − ده =